Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) ve ALİMDER’ Tarihi Binanın Okulda Kalması Çağrısında Bulundu

ANTALYA’ nın ilk lisesi olarak bilinen bir çok önemli isimler yetiştiren, Antalya Lisesi’nin, halen okul olarak da kullanılan 125 yıllık tarihi ikiz binalarının, Olgunlaşma Enstitüsü’nün talebiyle sanat merkezi yapılmak istenmesine, lise mezunları karşı çıktı. Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) ve ALİMDER binanın okulda kalması çağrısında bulundu.
Kaleiçi’nde faaliyet gösteren Olgunlaşma Enstitüsü’nün, Antalya Lisesi’nin ikiz tarihi binalarından birini sanat merkezi yapmak için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı talep üzerine Antalya Lisesi mezunları okul önünde toplanarak, basın açıklaması yaptı. ALİV ve Antalya Lisesi Mezunları Derneği’nin (ALİMDER) organize ettiği basın açıklamasına, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 22. Dönem Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, Muratpaşa Belediye Başkan Vekili Hüseyin Sarı, Antalya Eşgüdüm Kurulu Başkanı Tayfun Çavdar, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İbrahim Daş, UTEF Genel Bakanı Güldane Kaya Kaçar, STK başkanları ve çok sayıda mezun katıldı.
GERÇEKLEŞEN BASIN AÇIKLAMASINDA ANTALYA LİSESİ BİZİMDİR, BİZİM KALACAKTIR OLDU!
Antalya’da “İdadi Sultani” olarak 125 yıl önce eğitim ve öğretimin başladığı ve şu anda Atatürk Caddesindeki tek kalan tarihi bina olan Antalya Lisesi, 1889 yılından bu yana eğitime tahsis edilmiş tarihi ikiz binaları ile Antalya’nın simglerinden birisidir. Yüz yılı aşkın bir süredir bu iki tarihi binamız, Antalya eğitim – öğretim hayatına ev sahipliği etmekte, sayısını saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok mezun vererek ülke kalkınmasında rol oynayan insan yetiştirmiştir.
Antalya Lisesi Mezunları Derneği ve Eski Antalya Lisesi Mezunları olarak, Lisemizde ortalama 800 öğrenci tarafından VERİMLİ ve AKTİF olarak EĞİTİM amaçlı kullanılan TARİHİ BİNA’nın başka bir kuruma devredilmesine ve Öğrencilerimizin KENDİ OKULLARINDA EĞİTİM GÖRME HAKKININ elinden alınmasına karşı bir duruş sergileyerek kurumlar düzeyinde girişimlerde bulunmaktayız.
T.C Milli Eğitim Bakanlığımıza tarihe aktarılacak sonuçları düşünülmeden başlatılan; okulun bütünlüğünü bozma ve başka kuruma bir bölümünü devretme kararından bir an evvel dönülmesini Antalya kamuoyunun vicdanını yaralamamak adına arz ediyoruz.
KURUM BAŞVURULARI
Antalya Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Doktor Naile Mısırlıoğlu tarafından aşağıdaki dilekçe metni ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, T.C. Antalya Valiliği ve Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderilmiştir. Ayrıca T.C. Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Tarihî 100 Lise” adlı kitapta yer alan tüm okullar ile iletişime geçilerek destekleri rica edilmiştir.
” İlgili Makama,
1889 yılından bu yana eğitime tahsis edilmiş ve Antalya Lisesi’nin ilk halini oluşturan, Atatürk Caddesi no 45 deki lisemize ait bina bu güne kadar lisemiz yönetim binası olarak itinayla korunmuştur. Tarihi özellikleri kurulunuzca yakından bilinen binamızda Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünün bir kararı ile kız meslek lisesi ürünleri sergilenmek üzere, sergi alanı şeklinde kullanılmak istenmektedir.
Binanın tarihi özellikleri halkın ziyaretleri sırasında ciddi bir hasarın ortaya çıkacağını göstermektedir. Bu güne kadar okul yönetiminin dikkat ve itinayla koruduğu bu tarihi ortam bu tür bir sergi için uygun değildir.
Antalya’da sergi açılabilecek pek çok mekan varken tarihi dokunun tahribe açık bir uygulamadan uzak tutulması için gerekli emir ve müdahalenin yapılması hususunu görüşlerinize arz ederiz.”
İMZA KAMPANYALARI
Antalya Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Naile MISIRLIOĞLU ve ANTALYA LİSESİ Mezunlarını Temsilen Hatice BOZKURT tarafından Dijital ve Antalya Lisesi önünde fiziksel olarak İmza Kampanyaları başlatılmıştır.
Tüm Antalya Liselileri Derneğimize katılmaya davet ederek bu ve buna bezer süreçlerde hep birlikte hareket edip okulumuzu geleceğe taşımak istiyoruz.
Saygılarımızla…..
Antalya Lisesi Mezunları Derneği- ALİMDER-Yönetim Kurulu adına
Dr. Naile MISIRLIOĞLU Cemal ALTAN
KAYNAK Kalp gazetesi.com
0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*