Bartın’daki maden faciası ve insan yaşamı

Bartın’daki maden faciası ve insan yaşamı

Bartın’ın Amasra ilçesinde maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 41 canımızın yitirilmesi, onlarcasının yaşam savaşı vermesi için;

Kader derseniz,

itirazım var.

Fıtrat derseniz,

itirazım var.

İhmal derseniz,

kabulüm var.

Aşırı kazanmak derseniz,

kabulüm var.

Her orman yangının da, her şehit haberinde, depremde, sel de, canım yanar. Her kadın cinayetinde, her çocuk tacizinde, tecavüzünde olduğu gibi.

Kendi kendime söyleniyorum:

kömür yalnız mangalda kor ateşi olmuyor,

önce düştüğü canları yakıp,

orman yangını gibi büyüyor.

Şimdi her yer acı, her yer gözyaşı,

yüzleri kömür karası yürekleri ak

eşleri dul, çocukları yetim kardeşlerim,

onlar bize emanet.

Yıldızlar yağsın üzerinize,

ışıklarda olun hep, anılarda yaşayın.

Yakınlarını Bartın’da ki patlamada yitiren Adem Küçük, “Yaşanan olay herkesi üzdü. Sonuçta can kayıpları var. Genç insanlar, yaşlılar vefat ettiler. (…) Ekmek için gökyüzüne de çıkılabiliyor, yerin altına da inilebiliyor. Hayat bu kadar ucuz olmamalı. 4 yıldır iki kardeş çalışıyorlardı. Ağabeyi burada, kardeşi göçük altında kaldı” demiş.

Evet namuslu dürüst insanların işi ekmeğini kazanmak, ister gökyüzünde ister yerin altında, ister aslanın ağzında olsun. Onlarda yerin 300 metre derinliklerinde evlerine ekmek götürebilmek için çalışıyorlardı.

Öncekiler hariç Soma’da 301 kişiyi yitirdik. Orada soruşturmalar ve hukuki aşama sağlıklı geçse belki bu günlere örnek olurdu, bu yeni acılar yaşanmaz, iş güvenli sağlanır, gerekli denetimler yapılırdı. Madenleri bir rant kaynağı olarak düşünmemek gerekir.

Bir kez daha insan yaşamı bu kadar ucuz olmamalı diye düşünüyor, şehitlerimize rahmet, yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı, sabır ve dayanma gücü diliyor ve bu son olsun, son diyorum.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*