Cinsel Sabıkalılar Listesi

Cinsel Suçlara Çözüm Yolu: Cinsel Sabıkalılar Listesi

Toplumumuzun en önemli sorunlarından biri de kadınlarımızın uğramış olduğu cinsel saldırı ve tehditlerdir.

Kadınların maruz kaldığı en önemli saldırıların başında cinsel saldırılar gelmekte.

Her yerde kadın fiziki, sözlü ve psikolojik olarak cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu maalesef engellenemiyor ve her geçen gün artarak devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı elbette bu konuda görevi gereği çalışma ve projeler üretiyor ve üretecektir. Ancak bugüne kadar kadına yönelik ne fiziki ne de cinsel şiddet önlenebilmiş değil.

Kadına yönelik cinsel saldırıda bulunan kişiler (olay ortaya çıkınca) toplumumuz tarafından kabul edilmiyor ve dışlanıyorlar. Hatta cezaevinde bu tür saldırıda bulunan tecavüzcü ve sapıklara mahkumlar kendileri ceza veriyorlar. Halkın tepkili olması yerinde ancak herkes cezasını hukuk içinde görmeli. Ama asıl önemli olan bu tür eylemlere teşebbüs etmek isteyenlerin caydırıcı cezalar ve yaptırımlar nedeniyle aklından bile geçirmemesi sağlamak gereğidir. Cezaların caydırıcı olmadığı, toplum ve aile baskısı ile cinsel saldırıların kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ile örtbas edildiğinden, kamuoyuna yansıyan olaylar buzdağının görünen yüzü, görünmeyen tarafında ise birçok olay var.

Fiziki ve cinsel saldırıya kalan kadın kendisini yalnız hissetmekte ve kendisinde mücadele etme gücü görememektedir.

Olayın sadece cinsel saldırıya verilen ceza ile yetinilmesi ve çoğu zaman bu cezaların yetersizlikleri ve indirimlerin yapılması nedeniyle cinsel saldırı eylemleri hız kesmiyor ve kesmeyecek. Toplumun kanayan yarası olan bu sorun; bunların afişe edilmesi, “cinsel sabıkalı” listesine yazılması ve ilan edilmesi ile çözülebilecektir.

İşte İngiltere’nin soruna yaklaşımı: “İngiltere’de bir kadının etek altı fotoğrafını çekenlere 2 yıl hapis cezası verildi. Suçluların adları, kamuya açık “cinsel sabıkalılar” listesine yazıldı.” Olay budur. Cezayı vermek ve suçu işleyeni kamuoyunda afişe etmek.

Hiçbir insan herkesin kolaylıkla ulaşabileceği, görebileceği “Cinsel Sabıkalılar Listesi”ne girmeyi istemez. Verilen cezanın miktarı değil afişe edilmek insanları bu eylemlerden vazgeçtirir. Bilir ki bu listeye girersem hayatım kararır, toplum içinde sapık, tacizci insan pozisyonuna düşer ve itibarım sıfırlanır korkusunu yaşar.

İşte o zaman bu saldırganlar bir değil bin kez bu eylemi yaparken düşünmek zorunda kalacaklardır.

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. Cinsel Sabıkalılar Listesi - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*