Dikkat! GOOGLE’da İlk çıkan reklam sponsorlu linkler dolandırıcılık olabilir

DİKKAT. GOOGLE da İLK ÇIKAN REKLAM LİNKİ DOLANDIRICILIK OLABİLİR

PTT kargo ile gönderdiğiniz kargonun teslimini sorgulamak için arama motorunda ilk karşınıza gelen ve reklam uyarısı olan link DOLANDIRICILIK eylemi. Barkodu sorguladığınızda ödeme yapmanız isteniyor. Tuzağa düşmeyin.

Foto 1-Google’da arama yaptığınızda genelde ilk karşınıza ücretli sponsorlu reklam ibareli linkler ön planda karşınıza çıkıyor. Bu linkler ise kötü amaçlı olabiliyor.

Foto 2- Linki tıkladığınızda PTT Kargo’nun kargo sorgulama panelinin birebir aynısını karşısına çıkıyor. Gönderi barkodunu yazıp sorgulama yaptığınızda. Kargonun dağıtıma çıkması için ödeme yapmanız gerektiği uyarısı ile ödeme yap butonu karşınıza çıkıyor. Tabii ki bu sahte bir link ve muhtemelen linki tıkladığınızda ve ödeme işlemlerini yapmaya çalıştığınızda kişisel verileriniz ve banka hesaplarınız kötüniyetli bu kişilerce ele geçirilecek.

Foto 3- Google aramalarında gerçek linkler sahte kötü niyetli ve reklam yazan linklerden sonra yani altta yer alıyor

Foto 4- PTT kargo’nun gerçek linkine tıkladığınızda, sahte link tarafından birebir kopyalanan ve gerçek link karşınıza çıkıyor. Aynı barkodu girip tıkladıınızda ise kargonuzun alıcısına teslim edildiği görülmekte.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*