Fırıldak Ruhlu İnsanlar

FIRILDAK RUHLU İNSANLAR

Kelime anlamıyla fırıldak, düşüncesini sürekli değiştiren, sözünden dönen kimse için kullanılan bir sıfat.

İlkelerin, ideallerin peşinde koşan, zamana ve zemine göre yer değiştirmeyen kişiler “idealist ruhlu” insanlar olarak her devirde farklı fikir ve gruptaki insanlar tarafından dahi saygıyla anılmalarına karşın, belli bir makam veya yer elde edebilmek uğruna zamana ve zemine göre bukalemunvari renk değiştiren, menfaat için ilke ve ideallerini hiçe sayan, makam sahibi olabilmek adına mefkuresini ve düşüncelerini, dostlarını, dava arkadaşlarını ve partisini satabilen “fırıldak ruhlu” insanlar hiçbir zaman güven telkin etmemiş ve daima toplum tarafından dışlanmışlardır.

İDEAL TOPLUM-FIRILDAK TOPLUM

Bugün toplum olarak yaşadığımız sorunların temelinde de idealist ruha sahip insanlarımızın sayısının azlığı yatmaktadır. Toplumu meydana getiren fertlerin idealist ruha sahip insanlardan oluşursa o toplum o ölçüde ideal toplum, fırıldak ruha sahip insanlardan oluşursa da o toplum o ölçüde fırıldak toplum’dur.

Toplumları çürüten, içten içe bitiren de ideallerinden uzaklaşmış, rüzgarın önünde ki yaprak gibi menfaati neredeyse oraya sürüklenen, menfaati için her şeye eyvallah eden fırıldak ruhlu insanların toplumda söz sahibi haline gelmesidir. Bir kasanın içindeki bir kurtlu elmanın tüm kasada ki sağlam elmaları çürütmesi gibi, bu tür insanlar toplum için en tehlikeli olanlardır. Dikkat edilmediği ve gerekli önlem alınmadığı takdirde bünyeye sinsice giren mikrop gibi vücudu esir alması da ihtimal dahilindedir.

Maalesef ki bu tür fırıldakları toplumu şekillendiren en önemli mekanizma olan siyaset-politika da görmekteyiz. Bakıyorsunuz ki bu fırıldak insanlar, bir gün MHP’li, bir gün CHP’li, bir gün AKP’li vs. Bu şekilde devam edip gidiyor.

Zamana ve mekana göre yer ve şekil değiştiren fırıldaklara güvenilebilir mi? Elbette ki hayır. Bugün bir başkasını satan yarın seni de satar. O halde bu habis ruhu, bu fırıldağı bünyeye asla sokmamalıdır. Zaten bu fırıldaklar toplumda hüsnü kabul görmedikleri gibi bunlara sahip çıkanlarda zaman içinde yanlış yaptıklarını acı tecrübelerle anlamaktadırlar.

İdealist insana olan ihtiyacımız, ekmek suyu olan ihtiyacımızdan az değildir. 

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. Fırıldak Ruhlu İnsanlar - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*