GSR’nin Ertelenmesi Piyasayı Nasıl Etkiler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından üretimi yapılan ve ithal edilen otomobillerle ilgili gelişmiş güvenlik sistemlerine uyumuna yönelik bir düzenleme yapıldı.

Otomotiv sektörünün Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin (GSR) uyumuna yönelik yapılan düzenleme kapsamında ulusal tip onayıyla Türkiye’de üretim yapan firmalar için uygulama geçiş tarihi 31 Ağustos olarak belirlendi. Piyasalarda bu gelişme, markaların ellerinde araç kalmasın diye kampanyalarını daha da artıracağı yönünde yankılandı. Bu zorunluluğun kapsamını ve piyasalara yansımasını TÜKONFED Otomotiv Komisyonu Başkanı Fatih Kankurdan, Ensonhaber‘e değerlendirdi.

Güvenlik önlemleri sürücü ve yolcuyu koruyor

Kankurdan, aslında bu yönetmeliğin amacının Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde araçların tip onay belgesi alabilmesi için var olan regülasyonlarda yapılan bir güncelleme olduğunu belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü: Bakanlığın açıkladığı ve 7 Temmuz olarak bilinen bu regülasyonlar araçların genel güvenlik sistemleri, içinde araç içindeki sürücü ve yolcuyu koruma esaslı birtakım donanımların araç üzerinde bulunması içeren paketlerden oluşuyor.

Bu doğrultudaki araçların 7 Temmuz’a kadar satışları yönetmenliğe uygun olanların tescil işlemleri yapılmaktaydı. Ancak bunda bir istisna vardı. Kalan stokların yüzde 10’una kadar satılması için bir istisnai durum vardı. Bugün Bakanlık’tan gelen açıklamaya baktığınızda ise bir noktada yerli üreticileri bir nebze ayrıştırarak, AB regülasyonu ile Gümrük Birliği’nde tanımlanmış olan Tip 1 ile ithal araçların 7 Temmuz’a kadar yapılması gereken zorunlu tescil işlemlerinin yönetmeliğe karşı yine 7 Temmuz’a kadar tescil yapılacağı belirtiliyor.

1-8 Temmuz arasında Çin menşeli olan araçlar ekstra yüzde 40’lık bir ÖTV maliyeti yansıyacak. Bu da sektörde bir hareketlilik doğurdu. Şu anda araç kampanyaları hızla devam ediyor. Kimi bayilerde ‘araç bulunmamaktadır’ cevabı alınabiliyor.

Çin menşeli araçların fiyatları ortalama yüzde 35 artacak

Yerli üretim olan ve GSR sistemini karşılamayan ancak 31 Ağustos’a kadar satışına müsaade edilen yerli araçlar için tüketicilere bir fırsat sağlanmış olacak.

Gelişmiş güvenlik sistemleri artık araçlarda zorunlu oluyor.

Bu çerçevede kazaları azaltmayı amaçlayan ve güncel teknolojiyle uyumlu gelişmiş güvenlik sistemleri, kısa adı Genel Emniyet Yönetmeliği olan düzenleme ile araçlarda zorunlu hale getirildi.

@AsliDidari‘nin özel haberi.
0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*