Hakkın mı yeniyor? Afiyet Olsun

Hakkın mı yeniyor? Afiyet Olsun

Bir toplumda hak ve adalet duygusu yeterince yerleşmemişse, haksızlıklar, usulsüzlüklerin sürüp gitmesi kaçınılmazdır.

Hak arama ve haksızlıkların giderilmesi de toplum duyarlılığı ile alakalı. Bireysel anlamda insanların hak ve özgürlüklerini kullanması ve araması çok güzel. Ancak bir gerçek var ki; toplumdan gelen şikayet ve sıkıntılar örgütlü toplum yani STK’lar aracılığı ile yapıldığında etkili olmaktadır.

Vatandaşların duyarlı olmaları, kendi adına mücadele eden kişi ve kuruluşlara sahip çıkmaları halinde toplumdaki sorunlar dile getirilir ve çözüme ulaşılır. Kamuoyu tepkisi olarak da nitelendirilen bu durum en etkili yoldur.

Hal böyle iken toplum haklarına sahip çıkıyor mu? Haklarının geliştirilmesine çalışıyor mu? Bunun için üzerine düşeni yapıyor mu? Bu soruların cevabı maalesef ki hayır.

İnsanımızın haklarının korunması, geliştirilmesi için gecesini gündüzüne katmış Aydın Ağaoğlu gibi bir kişinin twitter denilen en etkili sosyal mecrada takipçi sayısı şu anda 11 bin civarında. Peki özel hayatı ve kavgalarıyla sık sık magazin gündeminde olan şarkıcı Demet Akalın’ın takipçi sayısının 6,6 milyon olduğunu söylersek ne demek istediğimizi daha iyi anlatmış oluruz.

İnsanımız hakkına sahip çıkana değil magazine, spora önem veriyor. Garip ama gerçek. İnsanımız bu.

İnsanımız belki ekonomik sıkıntıların getirdiği sıkıntılarla, belki kendisine empoze edilen hayat tarzı, belki kendi isteğiyle ciddi konuları pek sevmiyor. Kafasını yormak asla istemiyor. O yüzdendir ki belki de magazin ve spor programları çok ilgi çekiyor.

Ama madalyonun öbür tarafında olan bir şey var. O da şikayetçi olduğu kendisine dokunan haksızlıklardan. Bankalardan, GSM operatörlerinden, İnternet-TV sağlayıcılardan, elektrik idarelerinden, dolandırıcılardan vs.

Biz gecemizi gündüzümüzü haksızlıklarla mücadele için harcasak da, insanımız magazine ve spora verdiği değerinin onda biri kadar değer vermediği müddetçe haksızlıklar devam edip gidecek.

Bu duyarsızlıklar ve sahiplenme duygusuna sahip olunmadığı müddetçe biz insanımıza şunu sormak ve söylemek durumundayız. Hakkınız mı yeniyor ve siz susuyor ve sadece seyrediyor musunuz? Peki. Afiyet olsun. 

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. Hakkın mı yeniyor? Afiyet Olsun - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*