İkinci El Araç Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araç Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İkinci el araç satışlarında birçok mağduriyetler yaşanmakta. Bu mağduriyetleri sonlandırmak amacıyla 2 el araç satışlarında 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Ekspertiz Raporu alma zorunluluğu getirildi.

Raporu verecek firmalarda ise TSE belgesine sahip olması zorunlu hale getirildi. Böylece verilecek hizmetin de kalitesinin korunması hedeflendi. Raporun geçerli olarak kabul edilebilmesi için TSE’ndan Hizmet Yeterlilik Belgesi almış yetkili firmadan alınması gerekiyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelikle ikinci ele yönelik alım satımında arıza, kaza, kilometre ve değişen parçaları gizleyerek mağduriyet oluşturan satışların önüne geçilmesi için artık satış öncesi araçlara ekspertiz yaptırma işlemi zorunlu hale geldi. Ekspertiz raporu olmadan satış işlemi noterlerde gerçekleştirilmeyecek. Alınan ekspertiz raporunun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilecek.

Ekspertiz raporunu düzenleyen kişiler ekspertiz raporundaki bilgilerin taşıtın gerçek durumunu yansıtmasından sorumlu olacak.

Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer alacak. Satışa sunulan ikinci el taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı da yer almak durumunda.

8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu değil.

İkinci el araç satın alacak kişi satış işleminden önce aracın; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), aracın son muayene bilgisi, trafik cezasının olup olmadığı kontrol etmelidir.

Noterdeki satış işleminde bir satış sözleşmesi hazırlanır ve bu sözleşme noter, alıcı, satıcı tarafından imzalanır. Satış işlemi sözleşme imzalandıktan sonra gerçekleşir ve noter tarafından 1 ay süreyle geçerli “Tescile İlişkin Geçici Belge” düzenlenir. Tescil belgesinin aslı 1 aylık süre dolmadan alıcı kişinin adresine posta yoluyla iletilmektedir.

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. İkinci El Araç Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*