İnsan İnsanın Kurdudur

İnsan İnsanın Kurdudur

 Meşhur sözdür: Latincesi Homo homini lupus. (İnsan İnsanın kurdudur)

Hayatı savaşmak olarak kabul eden felsefeye göre, insanlar bir diğeri için yok edilmesi gereken bir metadır.

Thomas Hobbes; insanın kendi varlığını korumak için sürekli diğeriyle savaş içinde olduğunu düşüncesiyle, doğa halinde insanlar bir anarşi içinde/vahşet içinde yaşıyordu, çıkara dayalı olarak insanların sınırsız bir hürriyet hali vardı ve hürriyetin sınırsızlığı insanın insana kurtlar gibi saldırmasına neden oldu yaklaşımını sergilemiştir.

Gerçekler ise aslında hiç de öyle değil.

İnsanı yetiştiren ve anlayış sahibi yapan eğitim ve çevredir. Hayat bir savaş değildir. Hayat yardımlaşmadır. Ama insanı eğitim anlayışı, medyadaki şiddet sahneleri, gemisini yürüten kaptan anlayışı, lüks yaşama sevdası, günü yaşama arzusu, hedefe ulaşmak için her şey mübahdır anlayışı (çal, çırp ne yaparsan yap) ile harmanlayınca ortaya insanın kurdu olan insanlar piyasaya çıkıyor.

Tarihten bir kıssa;

Eskiden gemilerde fareleri yok etmek için İngiliz gemilerinde uygulanan bir metottur bu.

Bir tane fareyi canlı olarak yakalayıp boş bir tenekeye koyarlar ve günlerce aç bırakırlar. Sonra bir gün yakaladıkları küçük bir fareyi bu farenin yanına koyarlar. Günlerce aç olan fare yeni konulan fareyi yer. Sonra bir daha bir daha derken yamyam bir fare elde ederler.

Bu fare artık iyice de semirmiş ve kuvvetlenmiş olur. Sonra bu fareyi geminin içine salarlar, şimdi ortada tebdil kıyafet gezen güçlü kuvvetli bir yamyam fare vardır ve bu fare rahatlıkla diğer farelerin yanına sorulur ve yakaladığını yer.

Böylece gemi farelerden temizlenir.

İşte hayata bakış yetişme tarzının eseridir. Düşüncesinde sevgi, saygı ve başkalarını düşünme olmayan her insan diğeri için kurdudur. Sevgiyle yoğurulmamış, başkalarını düşünmeyen kişi için her insan, yok edilmesi gereken, düşmandır, haindir.

Bilmez ki aslında insanın kendisinin kurdu olduğunu. Bu felsefe insanı yer bitirir. Midesi dolarken kalbi boşalır. Huzuru kaçar.

Anladığında da iş işten geçer. Anlarsa, anlayabilirse tabii…

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. İnsan İnsanın Kurdudur - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*