Kredi kartınız tehlikede! ‘Efsane Cuma’ başladı ama ‘yalancı’

Milyonlarca tüketici bu indirim günlerini beklerken Ticaret Bakanlığından önemli bir uyarı geldi. Özellikle günümüzde sık sık tercih edilen internet üzerinden alışverişlerde kimi zaman mağduriyetler yaşanabiliyor. Bu indirim günleri ile birlikte Bakanlık, mağduriyet yaşanmaması için tüketicilere karşı uyarıda bulundu. Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı ve Avukat İbrahim Güllü, Gazetevatan.com’a konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

EFSANE CUMA EFSANE OLUYOR

Yalancı indirimlere karşı vatandaşları uyaran Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı ve Avukat İbrahim Güllü; Her yıl kasım ayında Büyük İndirim, Efsane Kasım, Efsane İndirim, Efsane Cuma, Şahane Cuma gibi sloganlarla birçok firmanın uyguladığı indirimlerle piyasada hareketlilik yaşanmakta. Perakende ve e-ticaret pazarında bu ayda indirim kampanyalarının da etkisiyle alışveriş rekorları kırılmakta.  Vitrinlerde indirim afişleri ve yazıları tüketiciyi indirimli alışverişe teşvik ediyor. Ancak tüketici örgütleri yaşanan bu hareketliliğe ‘çoğu yalancı indirim’ olduğunu ileri sürerek tüketiciyi uyarıyorlar.” diye konuştu.

Tüketiciler indirim günlerinde indirimin ‘gerçek’ olup olmadığını merak ediyor. Pek çok kişi alışveriş yapsa da, ‘Şahane Cuma’nın gerçek bir indirim olmadığını düşünüyor.  ‘Yalancı indirimlerin’ tarih olacağını söyleyen Güllü, “Tüketicilerin şikayetçi olduğu en büyük husus indirim günlerinde fiyatların yükseltilip yüksek fiyattan indirim uygulanması olduğunu yani yalancı indirim yapılması. Ticaret Bakanlığı tarafından Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin 18 Şubat 2022 gün ve 31754 no’lu sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini göz önüne alındığında artık ‘Efsane İndirim’ adı altında yapılan yalancı indirimlerin tarih olacaktır.” dedi.

Peki uygulanan indirimlerin gerçek olduğunu tüketici nasıl anlayacak? Özellikle online platformlardaki ürünlerin fiyatını sıklıkla değiştiriyor. Gün içerisinde dahi fiyatlarda farklılık görülebiliyor. Bu durum ise; alışveriş yapanların mağduriyet yaşamasına neden oluyor. İndirimden bahsedilebilmesi için ise 30 günlük sürenin esas alınması gerekiyor. Firmaların indirim sürecinde tüketicilerle “30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatı” veya “bir önceki fiyatı” paylaşması gerektiğini belirten İbrahim Güllü; “Tüketicimiz artık daha bilinçli. Tüketici şikayetlerini değerlendiren Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin mağdur olmaması için kılavuz hazırlayarak, indirim kapsamı dışında kalacak kampanyaları belirledi. Buna göre; bir indirimin gerçek indirim olup olmadığının kriterleri şöyle; En önemli kriter; İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin, indirimin uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde uygulanan, en düşük fiyat esas alınarak uygulanması. Firmalar, indirim sürecinde her bir ürünün “30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatı” veya “bir önceki fiyatı” da tüketicilerle paylaşmak zorundalar. İndirim mağazadaki veya bir kategorideki ürünler için geçerli olmadıkça “tümü” veya “her şey” gibi ifadeler kullanılmayacak. “3 al 2 öde”, “1 alana 1 bedava” veya “2. ürüne yüzde 20 indirim” gibi şartlı satışlar, indirim kartları ve kuponlar gibi uygulamalar da indirimli satış olarak yapılamayacak. Özellikle çocukları hedef alan kampanyalarda o malın fiyatının düşük olduğu algısı oluşturacak şekilde, “yalnızca” veya “sadece” gibi ifadeler kullanılmayacak.” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı arttı. Pandemi sürecinin etkisiyle hız kazanan online alışveriş sistemi özellikle indirim günlerinde vatandaşların tercihi oluyor.

30 GÜN İÇİNDEKİ EN DÜŞÜK FİYAT BAZ ALMALI

İnternetten alışveriş yapanların mağdur olmaması için yapmaları gerekenleri söyleyen Avukat İbrahim Güllü şöyle konuştu;

ÖNCE BİNDİRİM SONRA İNDİRİM

Yanıltıcı reklamlarla karşılaşan tüketicilerin mutlaka hukuki hakkını araması gerektiğinin altını çizen Güllü, Tüketici kanunun 54’üncü maddesine atıfta bulunarak, “indirimli satışlar düzenlenmiş ve yalancı indirim yasaklanmış. Dolayısı ile bu maddeye aykırılıktan aynı kanunun 77’nci maddesine göre ceza kesilebilecek. Ticaret Bakanlığı bu cezayı 10 katına kadar arttırma yetkisi bulunmakta. Bu nedenle tüketicimiz şikayet etmekten çekinmemeli ki yalancı indirim yapan ve tüketiciyi kandıran firmalar yaptıklarının karşılığını görsünler.” şeklinde konuştu.

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı ve Avukat İbrahim Güllü sözlerini şöyle sürdürdü;

“En çok indirim yalanı internet ortamında gerçekleşmekte. Üstelik gelen ürün sahte ürün de çıkabiliyor. İnternetten alışveriş yapan tüketicimiz firmanın fiyat etiketinin bulunduğu sayfanın kopyasını alsın. Hakkındaki şikayetleri arama motorlarında araştırsın. Ayrıca o firmanın adresi, sabit telefonu, açık adresi ve mersis numarası mutlaka araştırmalı. Çünkü bir olumsuzlukla karşılaşıldığında muhatabını bulabilmesi için bu bilgilerin olması lazım. Zaten kanun bunların yazılmasını zorunlu kılıyor. Bunlar yazılı değilse riske giriyorsunuz demektir. Oradan alışveriş yapmayın. İnternet üzerinden alışveriş yapılmasına karar verilmesi durumunda alışveriş yapılacak sitenin SSL sertifikası, 3D security veya sanal kartla ödeme gibi detaylara sahip olup olmadığı ve varsa bu tür ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususlarına dikkat edilmesi ödeme güvenliği açısından önemlidir. İndirimlerin pazarlama taktiği olduğu ve tüketim çılgınlığına sevk ettiğini de tüketicimiz unutmaması gerekir.”

Haberin tamamını aşağıdaki linke tıklayıp okuyabilirsiniz.

KAYNAK: Gazetevatan – https://www.gazetevatan.com/ekonomi/kredi-kartiniz-tehlikede-efsane-cuma-basladi-ama-yalanci-indirime-kanmayin-2071143?fbclid=PAAaYP6UF5I1Qcdq-4zId0coLcsSoFcS4tJclxFOgdVdz_h9LOOQcob-yXjWY

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*