Kredi ve kredi kartı borcu olanlar dikkat! Batık kredi kartı sayısı ikiye katlandı! Peki bundan sonra ne olacak? Hüseyin Ölmez, tv100’de açıkladı

2022’nin ilk 8 ayında 1 milyon 91 bin kişi daha kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe alındı. Batık kredi kartı sayısı ikiye katlanırken, TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, konuya ilişkin tv100’e özel değerlendirmelerde bulundu.

“Meclis’e sunulan yasa eksik”

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, kredi kartı borçlarına ilişkin tv100 ekranlarına önemli açıklamalarda bulundu. Hüseyin Ölmez, borçların düzenlenmesinin ancak iyi bir yapılanma ile olacağını söyledi. Ölmez, ayrıca Meclis’e sunulan yasanın eksik olduğunu da belirtti.

Ölmez’in, tv100’e yaptığı değerlendirmelerden öne çıkanlar şu şekilde:

“25 bin lira üzerindeki kartlarda en az ödeme miktarı yüzde 40’a çıktı. Onun altındaki kartlarda ise bankanın inisiyatifine bırakıldı. Sıkıntı ise bu en az ödeme noktasından çıkıyor. Vatandaş kredi kartıyla alışveriş yapıyor, ekstre geldiği zaman en az ödeyeceği rakamı ödüyor. Kalan diğer ödenmesi gereken borç için aktif faizi ödemek zorundasınız. Faize faiz ödemesi genellikle yoktur ama kredi kartlarında bu böyle değildi.

Meclis’e sunulan yasada, kredi kartı borçlarında radikal bir yapılanma olmalı. Burada hem bankaların hem de tüketicilerin hakları savunulmalı. En önemli konu faiz konusudur.

İcra dosyalarında faiz ne olacak? Fiilen icradaki dosyalar ne olacak? Binlerce ev eşyası çürümeyi bekliyor. Kredi kartı kullanımı patladı” 

 

Videoyu izlemek ve haberin tamamı için bağlantıyaa tıklayabilirsiniz!

https://www.tv100.com/kredi-ve-kredi-karti-borcu-olanlar-dikkat-batik-kredi-karti-sayisi-ikiye-katlandi-peki-bundan-sonra-ne-olacak-huseyin-olmez-tv100de-acikladi-haber-631961

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*