Kurban Pazarında Hareketlilik Arttı

Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık pazarlarında hareketlilik hızlandı. Bu yıl büyük baş hayvanlar 20-65 bin lira arasında satılırken, küçük başlar hayvanlar ise 4-6 bin bin liradan alıcı buluyor. Pazarda 3 yıl aradan sonra kıran kırana pazarlıklar tokalaşılarak yapılıyor.

urban Bayramı’na sayılı günler kala kurban pazarlarındaki hareketlilik artmaya başladı. Türkiye’de yıllık 960 bini büyükbaş, 2 milyon 850 bini küçükbaş olmak üzere, toplam 3 milyon 850 bine yakın hayvan, kurbanlık olarak kesiliyor. Pandemiden dolayı tokalaşarak pazarlık yapmak yasaklanmıştı. 3 yılın ardından kurban pazarlarında tokalaşılarak kıran kıra pazarlıklar yaşanıyor. Pazarlarda büyükbaş hayvanlar 20 bin TL ile 60 bin TL arasında, küçük baş hayvanlar 4 bin ila 6 bin lira arasında alıcı buluyor.

ÇADIR VE NAKLİYE FİYATI YÜKSELDİ

  • İstanbul’un en büyük kurbanlık satış noktası olan Sultangazi’de geçtiğimiz yıllarda çadır sayısı 600’lere kadar çıkarken bu yıl sayı 100’le sınırlı kaldı. Bu durumu maliyet artışına bağlayan besiciler, nakliye ve çadır fiyatlarının bu yıl 40 bin liraya yükseldiğine dikkat çekiyor. Kurbanlık fiyatlarında bu yıl yüzde 100 ila yüzde 150 arasında fiyat artışları yaşandı. Buna rağmen besiciler ilgiden oldukça memnun. Ancak vatandaşlar fiyat artışından şikayetçi. Geçen yıl 17 bin liraya aldıkları kurbanın bu yıl 40 bin liraya çıktığını belirten vatandaşlar, fiyatlarda yüzde 150’lik artış yaşandığını söyledi.

 

ÜRETİCİYE DESTEK ARTMALI

Çocukluğundan buyana hayvancılıkla uğraşan 28 yaşındaki besici Kadir Dağ, geçen yıl Ağrı’dan 120 büyük baş hayvan getirdiklerini bu yıl sayıyı 26’ya düşürdüklerini söyledi. Dağ, “Yem fiyatları 1 yılda 4 kat arttı. Çatın fiyatları da ikiye katlandı. Buna rağmen fiyatlar makul. Devletin üreticiye verdiği desteğin artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Kastamonu’da 50 tane büyükbaş kurbanlık getiren Murat Topçu da pazara getirdikleri hayvanları 20 bin ila 60 bin TL arasında sattıklarını kaydederek, “2 çadırın maliyeti 80 bin lira. Hayvanların altına koyduğumuz tahta taban ile toplam maliyet 200 bin lirayı buldu. Maliyetleri mecburen fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

HAFTASONUNA MAL KALMAZ

Ordudan 50 büyük baş hayvan getiren besicisi Zafer Korkmaz ise bu yıl İstanbul’a getirilen hayvan sayısının az olduğunu kaydederek, “Pazar gününe kadar tüm hayvanlar satılabilir. Kurbanlık almak isteyenler elini çabuk tutsun” dedi. Kırklareli’den 220 küçükbaş kurbanlık getiren Haydar Karakuzu da, büyükbaş hayvanların pahalı olması nedeniyle küçükbaş hayvanlara ilginin olacağını söyledi.

Dolandırıcılığa ‘kurban’ gitmeyin

  • Bayram yaklaşırken kurbanlık alacak vatandaşların hem pazarda hem de sanalda dolandırılmaması için dikkatli olmaları gerekiyor. İnternetten, sadece fotoğraflara bakarak kurban almanın riskli olduğunu söyleyen TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, internetten kurban alışverişi konusunda “kurban ayıplı olabilir’ uyarısında bulundu. Yeni Şafak’a konuşan Ağaoğlu, “Tüketici mutlaka büyükbaş hayvanın bilgilerini içeren pasaportunu istesin, pasaport bulundurma zorunluluğu var. Küçükbaşlarda da kulak küpesine dikkat etsinler. Satıcıdan mutlaka bir fatura ya da fiş istesinler” diye konuştu.

Pazarın gözdesi 'Ateş': 120 bin TL değerinde alıcısını bekliyor

Pazarın gözdesi ‘Ateş’: 120 bin TL değerinde alıcısını bekliyor
Sultangazi Belediyesi, vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde kurban alışverişini yapması için bu senede pazar alanı oluşturdu. Pazarın gözdesi haline gelen bir ton 500 kilogram ağırlığında ve 120 bin TL değerindeki ‘Ateş’ isimli dana ise yarışmaya hazırlanıyor.

Kurban Bayramı öncesi İstanbul için tarih verildi: Kurbanlıklar geliyor

FOTOĞRAF 49
Kurban Bayramı öncesi İstanbul için tarih verildi: Kurbanlıklar geliyor
Kurbanlık fiyatları kaç para? 2022 büyükbaş, küçükbaş kurban fiyatı ne kadar? Kurban pazarları ne zaman kurulacak?
Kurban Bayramı’na 17 gün kala Türkiye’nin dört bir yanında kurban pazarları kurulmaya başladı. Erzurum Büyükşehir Belediyesince inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük canlı hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nda, Kurban Bayramı öncesi satıcılar hayvanlarını görücüye çıkardı. Anadolu’da yetiştirilip İstanbul’da getirilmek istenen kurbanlıklar için resmi olarak henüz izin verilmiyor. İstanbul genelinde 23 Haziran’ı 24’Haziran’a bağlayan gece kurban hayvanlarının geçişine izin verilecek. Peki kurbanlık fiyatları ne kadar, kaç para? 2022 son dakika kurban fiyatları ve büyükbaş, küçükbaş kurbanlıklar fiyatları ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde…
0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*