Marketlere Büyük Darbe Yolda!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ”Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek.

Yeni mücadele yöntemleri için masada bir çok seçenek olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı ,, ilk kabine toplantısına işaret etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım.

Piyasa temsilcilerine göre ise maliyetler sabit. Ama buna rağmen marketler zam yapma konusunda ısrarcı.

MURAT BAL – TÜKONFED PİYASA İZLEME KOMİSYONU ÜYESİ:

”SON BİR AYDA YİNE MARKET FİYATLARINDA BİR ARTIŞ GÖZLEMLENİYOR. BURADA ŞÖYLE BİR DURUM VAR. NE ENERJİ FİYATLARI NE LOJİSTİK FİYATLARINDA NE HAM MADDE GİRDİSİ NE İŞÇİ ÜCRETLERİNDE BİR ARTIŞ OLMAMASINA RAĞMEN MARKETLER FİYATLARDA BİR TIK DAHA ARTIRIMDA BULUNDULAR. EN AZ 20-25 CİVARINDA.

Üretici ve market fiyatları arasındaki büyük fark da dikkati çekiyor. Piyasa uzmanları stokçuluk ve fahiş fiyat artışı yapan firmaların ifşa edilmesini öneriyor.

Murat BAL – Tükonfed piyasa izleme komisyonu üyesi: EĞER İFŞA İLE YETİNİLMEZ İSE HALA FİRMA BUNU DEVAM ETTİRİRSE O ZAMAN GEÇİCİ KAPAMA BU FİRMADA UYGULANABİLİR.ÖZELLİKLE SEBZE VE MEYVEDE HEP SÖYLENİR ARACILAR ÇOK KAZANIYOR DİYE. HAL YASASINDA YAPILACAK BİR DEĞİŞİKLİKLE BURADAKİ KAR YÜZDELERİ BİR STANDARDA BAĞLANABİLİR.

Fahiş fiyat artışlarıyla ve stokçulukla mücadelede yeni dönemin çok kısa bir zamanda hayata geçmesi bekleniyor.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*