Sahte Dedektif çıktı. Gıda Dedektifi değil Şehir Plancısı

SAHTE GIDA DEDEKTİFİ ŞEHİR PLANCISI ÇIKTI

Kendisini Gıda Dedektifi olarak tanıtan Musa Özsoy isimli çakma sahte dedektifin, gıda uzmanı, gıda mühendisi olmadığı gibi Şehir Plancısı olduğu ortaya çıktı.

Foyasını Oda TV otaya çıkardı. Oda TV yapmış olduğu araştırma ile çakma dedektifin ipliğini pazara çıkardı. Oda TV de yer alan habere göre; 

REKLAM KURULU SAHTE DEDEKTİFE TÜKETİCİYİ YANILTAM CEZASI VERDİ

Reklam Kurulu’ndan ‘Sahte dedektif’ kararı. Ceza kesildi

Sosyal medyada incelediği ürünlerle kendisine “Gıda Dedektifi” adını veren Gıda Dedektifi/Musa Özsoy‘un eleştirdiği firmalardan reklam aldığı ortaya çıktı. Şehir planlamacısı olan Özsoy‘a Ticaret Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu tarafından ‘Tüketiciyi yanıltma’ suçundan 550 bin TL ceza kesildi.

Reklam Kurulu; Gıda Dedektifi web sitesi üzerinden 23 Ekim 2023, 10 Kasım 2023 ve 12 Mart 2024 tarihlerinde verdiği 3 reklamı incelemesi sonucu tespit raporunda dikkat çeken bulgular tespit edildi.

Tespit raporunda çakma gıda dedektifinin Züber markasına ait fıstık ezmesi ile ilgili kendisine ait Gıda Dedektifi isimli web sitesinde “Üründe yer fıstığından doğal olarak gelen yağ ve yüksek oranda protein bulunuyor” ifadelerini kullandığı tespit edildi. Ancak mevzuat gereği bir ürünle ilgili “Yüksek protein” beyanı yapılabilmesi için gıdanın enerji değerinin en az yüzde 20’sinin protein tarafından sağlanması gerektiği raporda belirtildi. Raporun devamında ise söz konusu ürünün protein değerinin 22 gram olmasıyla gerekli beyan koşullarının sağlanmadığı, ürünün yüzde 20’sinin protein olmadığı belirtildi.

Sahte Gıda Dedektifinin, sosyal medyada başlarda yalnızca ürün incelemesi yaptığı hesabından daha sonra iş birlikleri yapmaya ve ücretli incelemeler yayınlamaya başladı. Özsoy’un 8 Ağustos 2023’te Dardanel markasından aldığı “Dardanel Zeytinyağlı Ton Balığı” sponsorlu içerik incelemesi Odatv’nin dikkatini çekti.

Ürün incelemesinde herhangi bir olumsuz ifade yer almazken paketleme süreci hakkında bilgi verilmedi. Akıllara 2021 yılında sosyal medyada oldukça konuşulan Dardanel zeytinyağlı ton balığının hijyenden oldukça uzak paketleme süreci akıllara geldi. (Paketleme videosunu haberin içindeki linkten izleyebilirsiniz)

Kaynak: https://www.odatv.com/guncel/foyasini-odatv-ortaya-cikardi-reklam-kurulundan-sahte-dedektif-karari-ceza-kesildi-120037661

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*