Sustun Sıra Sana Geldi

SUSTUN SIRA SANA GELDİ

Solcu/sosyal demokrat diye nitelendirilen kesimin güzel bir sloganı var. “Susma sustukça sıra sana gelecek”

Çıkış noktası Nazi Almanya’sı olan slogan, haksızlığa ve baskıya karşı çıkmanın sembolleşmiş ifadesi.

Bu sözün söylenme zamanı da geleceğe ışık tutmakta.

Martin Niemöller, 1892-1984 yılları arasında yaşamış Alman bir rahip. Yahudilere karşı soykırıma karşı olmamış ve daha sonra pişmanlığını 1937 yılında “susma sustukça sıra sana gelecek” içerikli bir ünlü bir anlatımı ile dile getirmiş bir şahsiyettir.

Pişmanlığını dile getirirken anlatımlarında; “Naziler önce Komünistler için geldiler, bir şey demedim, çünkü Komünist değildim. Sonra Yahudiler için geldiler ve bir şey demedim, çünkü Yahudi değildim. Sonra sendikacılar için geldiler ve bir şey demedim, çünkü sendikacı değildim. Sonra Katolikler için geldiler ve bir şey demedim, çünkü Katolik değildim. Ve sonra benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı.”

Niemöller, pişmanlığını ifade eden sloganı söylediğinde boş sokaklara haykırıyordu ve artık onu duyacak etrafında kimse kalmamıştı.

“Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganın bir adım ötesine geçildiğinde yani haksızlığa ve baskıya karşı (kimden gelirse ve kime yapılırsa yapılsın) sustuğunda kaçınılmaz son sıranın sana gelmesidir. O yüzden susanlara söylenecek son söz şudur. Sustun artık sıra sende! Susmanın dayanılmaz hafifliğini yaşama sırası sana geldi. Haydi şimdi sende iliklerine kadar bunu yaşa. 

Niemöller’in gelecek nesillere armağan ettiği hayat prensibinde en önemli husus haksızlığa karşı durmanın gerektiğidir. Yani demiyor ki şu zümreye yapılırsa haksızlık iyidir, şuna yapılırsa kötüdür. Yapılması gereken kimden gelirse ve kime yapılırsa yapılsın haksızlığa karşı ayağa kalkmaktır. Her haksızlığa karşı ayağa kalkılmıyorsa, “nasılsa bunlar benden değil, iyi oluyor, bırakın yapsınlar, bizlere dokunulmayacağına söz verdiler” şeklinde bir sözde demokrat yaklaşıma sahip iğrenç bir beyine sahipseniz, sıranın eninde sonunda sana geleceği muhakkaktır.

Artık bu aşamadan sonra bana böyle söz vermemişlerdi diye ne ağlamaların, ne de ara sıra attığın demokrat nutuklar, içindeki teslim olmuş ve ayrımcı zihniyetiniz, sıranın sana gelmesini engellemeyecektir.

Bu acı sonu en acı şekilde, sen faşist kafalı sözde demokrat, evet sen yaşayacaksın. Çünkü bunu susarak sen istedin.   

 Senin tercihin, senin akıbetin.

0 Paylaşımlar

6 geri izleme / bildirim

  1. Sustun Sıra Sana Geldi - TÜKONFED
  2. Sustun Sıra Sana Geldi – VERGİ SORUNLARI DERNEĞİ
  3. Sustun Sıra Sana Geldi – ASİYED-APARTMAN SİTE YÖNETİCİLERİ VE SAKİNLERİ DERNEĞİ
  4. Sustun Sıra Sana Geldi – TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ FEDERASYONU
  5. Sustun Sıra Sana Geldi – Sivil Toplum Federasyonu
  6. Sustun Sıra Sana Geldi – SİVİL TOPLUM ve DİYALOG MERKEZİ

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*