TOGG

TOGG

Türkiye’nin yerli otomobil hayali 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100.yılında gerçek oldu. Bursa Gemlik’teki TOGG fabrikası açılışı ardından ilk seri üretim yerli otomobil banttan indi.

Hepimizin hayaliydi, bu ülkede yaşayan herkesin hayaliydi. Kendi üretimimiz olan kendi markamız olan yerli ve milli bir otomobil. Geçmişte Devrim Otomobili ile bir süreç başlamıştı ama bu maalesef yarım kalmış bir hayal olarak tarihte yerini alırken Devrin Otomobili tanımıyla Dünya pazarına hitap edecek Fikri ve Sınai hakları Ülkemize ait bir otomobil seri üretimi ile Mart 2023 itibariyle trafikte olabilecek.

Bataryaları ise yine yerli üretim olan Trugo şarj istasyonlarında hızlı şarj ile 25 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşıyor. Batarya üretimine ilişkin yapılan ve tamamlandığında ülkemiz ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacak batarya fabrikasının yatırımları devam etmekte.

Ülkemiz Dünya’da fosil yakıt tüketmeden ve egzoz sistemine sahip olmadığı için daha çevre dostu bir kullanım sunan, elektriği daha yüksek bir yüzdeyle kinetik enerjiye çevirerek içten yanmalı motorlara göre daha verimli çalışan, mekanik akşamların neden olduğu yağ ve bakım giderleri gibi ekstra maliyetleri ortadan kaldıran elektrik araç üretiminde söz sahibi oluyor.

Lansman öncesi açıklamalarda dahi ülkemiz adına zenginliklerimizi yansıtan altı farklı renkle üretimi planlanan, TOGG için Mavi tonuna GEMLİK, Kırmızı tonuna ANADOLU, Siyah tonuna OLTU, Gri tonuna KULA, Bej tonuna KAPADOKYA, Beyaz tonuna PAMUKKALE ismi verilmiş olması dahi heyecan verici.

TOGG’un ilk modeli C-SUV segmentinde üretilecek ve ileride Sedan gibi farklı araçlar da tüketicilerle buluşacak. İlk üretimlerin büyükelçiler vasıtasıyla tüm Dünya’da trafikte dikkat çekecek olan TOGG, seri üretimle birlikte Türkiye iç pazarında da tercih sebebi olacak.

Yenilikçi ve teknolojik tasarımları ile birlikte tamamen dijital olarak dizayn edilmiş olan iç kokpit tasarımları ile birlikte sürücü güvenliği yanı sıra yolcunun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek teknolojik donanımları ile kalite düzeyi son derece yüksek Premium otomobiller kadar Avrupa’da bir ilk olan teknolojik donanıma sahip.

İç mekanı çok daha geniş ve rahat olarak dizayn edilmiş alan aracın iç mekan konforunu ve güven hissiyatını artıran önemli özelliklere sahip. Yerli tedarikçilerden karşılanan iç tasarım ile pazardaki tüm markalardan daha öne çıkan tasarımsal özelliklere sahip.

Önümüzdeki 2.5 yıl içerisinde sürekli geliştirilmeye açık süreçte üretim yapılarak testlere tabi tutulacak. Tasarımın bütünselliği ve karakteristiği ile ülkemiz kullanıcılarının talepleri ve istekleri toparlanarak dizayn edildi. Daha keskin ana hatlarla ortaya çıkan dış tasarım aracın güçlü ve kaslı görünümlerinin tasarım tescilleri Eylül ayında tescillenmiş oldu.

Sürüş güvenliği açısından dokuz airbag varan güvenlik sistemleri ile güvenlik açısından EURO N Cap standartlarından tam not alacağına eminiz. Sürücü ve yolcunun tasarımdan çok güvenlik öncelikli tasarımda birçok özellik dikkat çekiyor.

Fikri mülkiyet hakkının ülkemizde olduğu ve teknik özellikleri ve donanımlarını tüm dünyada üretilebilecek şekilde olması rekabetçi pazarda da söz sahibi olabileceğimizi net bir şekilde gösteriyor. Tedarikçilerimizin ve üreticilerimiz 10 milyar dolardan fazla bir pazara hizmet veren Türkiye pazarını kalkındıracak projenin ülkemiz ekonomisine katkısı da hat safhada olacak.

Tasarımı ile rekabetçi olarak konumlandırılan TOGG satışa sunulacağı Pazar oluşumunda hedef tüketicinin ulaşmasının mümkün olduğunca kolaylaştırılacağı inancındayız. Avrupa televizyonlarında ilk sırada yer alan haberlerden de anlaşılabileceği üzeri Dünya’nın gözü Cumhuriyetimizin 100.yılında Türkiye’de.

TOGG ile birlikte gelişen Elektrikli Araç Pazarında tüketicilerimizin İstanbul’da sergilenecek olan aracı inceleme imkanı yanı sıra Şubat ayı itibariyle online satışta ön siparişlerini ön satış taleplerinin toplanacağı müjdesi heyecan verici.

2023 Ekim ayına kadar 18 bin adet hedefiyle, %80 yerli parça kullanılan TOGG 5 ayrı kasa modeliyle 2030 yılına kadar pazarda yer alacak. Fabrikanın kurulumu ve üretime geçişi ve tüm dünyanın heyecanla beklediği ve takip ettiği TOGG Lansmanı ile birlikte Dünya’da %2’lik bir pazara sahip Elektrik araç pazarında ülkemiz söz sahibi olacak yatırımları ile etken olacaktır.

Avrupa Komisyonunun hedefleri arasında yer alan 2030 yılına kadar pazarın 30 milyon adede ulaşma, otoyollarda yük taşımacılığı ile ilgili 80 bin adet Tır’ın sıfır emisyon değeri, 2035 yılını da kadarsa emisyonsuz büyük uçak üretimlerine başlanması hedefleri ülkemizin bu konuda ne kadar doğru kararlar aldığı ve atılımlar gerçekleştirdiğinin en önemli göstergesi.

TÜKONFED olarak sektörün halkımıza ve tüketicimize sunduğunu tüm avantajları yakından takip etmeye ve farkındalık yaratmak adına sürekli güncel bilgileri paylaşmaya devam edeceğimizi bildirmeyi de görev bilmekteyiz.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*