Tüketici Bülteni – 2

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

KİRA SÖZLEŞMELERİNDE YENİ DÖNEM: E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Hükümet, kayıt dışı ekonomiyle mücadele için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu adımlardan biri, kira sözleşmeleriyle ilgili olarak planlandı. 2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle kira sözleşmeleri, e-devlet üzerinden düzenlenecek.

SEBZE-MEYVE İÇİN ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ

Sebze-meyve ticaretinde kayıt dışılığın önlenmesi için Hal Kayıt Sistemi’nin entegrasyonu sağlanacak.

Başta gıda ürünleri için olmak üzere Ürün Takip Sistemi oluşturulacak…

VALE HİZMETİNDE YENİ DÖNEM!

Valeler hakkında 2 yıl önce düzenleme hazırlanmış, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti.

O düzenlemenin hayata geçiriliyor. Yılbaşı itibariyle belgesi olmayan valeler çalışamayacak.

YILBAŞI FIRSATÇILARI YİNE İŞBAŞINDA

Yılbaşı dolandırıcıları bu seneyi de boş geçirmediler. Piyasada yine sahte Millî Piyango bileti kaynamaya başladı.

Bazı kişilerin şansını artırmak için farklı şehirlerden çok sayıda bilet aldığına dikkati çeken Palandöken, “Ancak hayallerin suya düşmemesi için yılbaşı bileti alırken Milli Piyango bayilerine kayıtlı, güvenilir yerler tercih edilmeli. Biletin orijinalliğini gösteren damga ve kaşeye mutlaka dikkat edilmeli” uyarısında bulundu.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN TÜKETİCİ AÇISINDAN ÖNEMİ

1 Ocak 2023’ten itibaren aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya ve ayakkabı imalatçısının da olduğu 16 meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak. Belgeye sahip olmayanlar, 1 Ocak 2023’te itibaren çalıştırılamayacak.

Mesleki zorunluluk getirilen meslek grupları ve hizmet sektörleri doğrudan yada dolaylı olarak tüketiciyle ilgilidir.

İş kazalarının önlenmesi açısından “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” gruplardaki mesleklere belge zorunluluğu getirilmesi uygulaması yaygınlaştırılarak devam ediyor. Yılbaşı itibariyle 16 meslekle birlikte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki meslek sayısı 204’e yükselmiş olacak.

Mesleki yeterlilik belgesinin amacı, insanların o işi yapıp yapamayacağı konusunda bilgi sahibi olmasıdır. Özellikle tehlikeli işlerin olduğu sektörlerde bu husus hayati öneme sahiptir.

Getirilen bu düzenlemeler iş ve işçi güvenliğini esas alan uygulamalardır. Piyasaya sunulan mal ve hizmetlerin güvenli ve güvenilir ortamlarda sunulması ve işinin ehli olan kişiler tarafından yapılması tüketicimizin can güvenliği açısından da önemlidir.

Tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerin risk taşımaması, ürün üzerinde tüketiciye açıkça bilgi verilmesi, ürün güvenliği ve denetleme mekanizmalarının doğru işlemesi gerek tüketici sağlığının  gerekse tüketici haklarının korunmasının ön koşulu olarak kabul edilmektedir. Mal ve hizmet sunumundaki yetersizlik, eksiklikler riskleri de beraberinde getirecektir. Tüketici açısından sıfır risk ve sıfır tehlike esastır.

2022 YILINDA TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİNDE FİYAT ARTIŞLARI BİRİNCİ SIRADA

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü, 2022 yılı tüketici şikayetlerini değerlendirdi.

Güllü; “Tüketiciler en çok fiyat artışları konusunda şikayette bulundu. Özellikle temel gıda alanında yaşanan fiyat artışları başlıca şikayetler oldu. Tabii ki bu fiyat artışlarına paralel olarak etiket fiyatlarına ilişkin kasa ve etiket fiyatları arasındaki farklılıklardan kaynaklı şikayetler yapıldı. Telekomünikasyon sektöründe abonelik sözleşmeleri, cayma hakkından kaynaklı taahhüt cezası şeklinde tüketicilere yansıtılan cezalar nedeniyle şikayetler aldık. Bir yıl ve üzerinde herhangi bir bedel ödemeksizin cayma hakkı olmasına rağmen bu konuda tüketiciye zorluk yaşatan firmalarla karşılaşmaktayız.

Kargo dolandırıcılığı da ön planda. Kargo şirketlerine yönelik ‘geldik evde yoktunuz’ gibi şikayetler de gelmektedir. Online alışverişlerden tüketicilerin herhangi bir gerekçe göstermeden ve bedel ödemeden iade hakkı bulunuyor. Online’dan alınan ürünler ya gelmiyor ya da bambaşka bir ürün geliyor. Bu yönde de şikayetler yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Son olarak ayıplı ürünler var. Özellikle otomobil, beyaz eşya, mobilya, cep telefonu gibi ürünlerde ayıplı mal şikayetleri geldi.

SADAKAT KARTLARINDAKİ PARALARI KULLANIN

Güllü; Yılbaşına sayılı günler kala sadakat kartlarda bulunan para puanların bir kısmının silineceğini ya da tamamen sıfırlanacağını hatırlatarak tüketicilere bu puanları kullanmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

https://www.ilerigazetem.com/yazarlar/ibrahim-gullu/tuketici-bulteni/5156/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*