Tüketici Bülteni – 38

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

YÜZDE 86 ZAM YAPAN DA VAR, YÜZDE 115 İSTEYEN DE! ÖZEL OKULLARDAN VELİLERE ERKEN’ KAYIT BASKISI

Ocak ayı gelmeden bazı özel okullar ‘erken kayıt’ baskısına başladı. Çocukları özel okullarda okuyan veliler, okullar tarafından aranarak yüzde 115’e varan zamlarla çocuklarını şimdiden yeni dönem için kayıt yaptırmaları isteniyor. Söz konusu talebin kanuna aykırı olduğunu belirten Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise velileri uyarıyor.

@FOXTurkiye Haber’e konuşan @tukonfed Başkanı @aydinagaoglu; “Bugünlerde velilerden gelen çok sayıda şikayet var. Erken kayıt baskısıyla fahiş zamlar yapılmış özel okul ücretlerinin ödenmesi için velilere mesajlar gönderiliyor, aranıyor. Aksi halde Ocak ayında daha yüksek ücretle kayıt yapmak zorunda kalırsınız’ diyorlar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre özel okullar sadece Ocak ve Mayıs ayında eğitim ücretlerini belirleyebildiğinin altını çizen Ağaoğlu, “Bu tür kayıt baskısı yapan özel okullar, hem belirlenmiş tarihe uymuyor hem de mevzuatta belirlenen oranlara uymuyorlar. Aynı sınıftaki iki öğrenci için bir veliden yüzde 86, diğer veliden ise yüzde 115 zam talep ediliyor.” dedi.

YENİ YILDA VERGİLER NE KADAR ARTACAK?

Tüketici Konfederasyonu Vergi ve Mali İşler Komisyon Başkanı Dr. ŞAKİR SÜLOĞLU vergilerde son gelişmeler konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

@tukonfed  Vergi ve Mali İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şakir Süloğlu @agrotvturkey TV Agro Ekonomi programında @pkarakullukcu‘nın konuğu olarak “Yeni yılda vergiler ne olacak, vergi düzenlemelerini” değerlendirdi.

TAKVİYE GIDADA NİYE DÜZENLEME OLACAK?

Takviye gıdada sorun nerede? Takviye gıdada niye düzenleme olacak? Çocuklara zararı var mı, sorun nedir? Haber Hattı’nda Sena Alkan sordu; TÜKONFED Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma yanıtladı.

MİLYONLARCA ARAÇ SAHİBİNİ İLGİLENDİRİYOR: KASKO ÜCRETLERİNE YENİ AYAR!

Sigorta yenilemesi gelen ya da yeni araç alıp kasko yaptıranlar dikkat. Sıfır araçlara yönelik tedarik sıkıntısının sona ermesinin ardından kasko fiyatları geriliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan BAĞCI açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Sıfır araçlara yönelik tedarik sorununun ortadan kalkması, araçların uygun fiyatlı gelmesi, özellikle sahte ilanların engellenmesi ile beraber ikinci elde de ciddi fiyat düşüşleri oldu. Araç değerleri düşünce kasko bedelleri de düşüyor.

NAYLON FATURADAN OCAKLARI SÖNECEK!

Bağımsız Denetçiler Dernekleri Federasyonu (BADEF) kurucusu ve  Federasyon Başkanı Dr. Şakir Süloğlu Gerçektivi youtube kanalında moderatör Ali Tarakçı‘nın “naylon fatura usulsüzlükleri” hakkında sorularını yanıtladı.

SAHTE ZEYTİNYAĞI UYARISI

Zeytinyağı fiyatlarının yükselmesiyle sahtecilik çoğaldı. Fırsatçılar zeytinyağı olarak farklı yağlardan oluşan karışımları satıyor. TÜKONFED Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Başkanı Gıda Mühendisi Nurten Sırma, “Gerçek zeytinyağının kokusu, tadı, lezzeti önemli. Zeytin kokusu veya içildiği zaman boğazı yakan bir rayihalı tadın gelmesi beklenir; bazen sahteciler de bu yolu kullanabiliyorlar. Yani zeytinin kokusu, tadı, rengi kimyasal olarak taklit edilebilir.” diye konuştu. Sırma, “Dolayısıyla markasını bilmediğimiz denetlenmeyen bir yerden almak risklidir. O nedenle pazardan almak güvenilir bir yol değil” dedi.

GIDA MÜHENDİSİNDEN SAHTE ZEYTİNYAĞINI ANLAMA YÖNTEMİ

Vatandaşın sağlığıyla oynayan fırsatçılar, zeytinyağında binbir türlü oyuna başvuruyor. Zeytinyağının içine palm yağı, kolza yağı, pamuk yağı ve ayçiçek yağı karıştırılarak elde edilen karışım yağlar katkısız zeytinyağı adı altında satılıyor. TÜKONFED Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Baskanı Gıda Mühendisi Nurten Sırma, vatandaşın markasını bilmediği zeytinyağlarını almaması konusunda uyarıda bulundu.

EFSANE KASIM İNDİRİMLERİ

Kanal V Ekranlarında Salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Efsane Kasım İndirimleri ” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TÜKONFED  Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ ile Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ  katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

DİKKAT! BLACK FRİDAY İNDİRİM TUZAĞI

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanvekili Avukat İbrahim GÜLLÜ, Samimi Haber YouTube yayınında katıldığı programda her yıl sonunda yapılan ve “Black Friday” olarak adlandırılan indirimlere dikkat çekti. İndirimlerin “Fiyat etiketi yönetmeliğine” göre belirlenebileceğini söyleyen Güllü, verdiği örnekle “yalancı indirimlere” karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında ‘Black Friday’ indirimlerine dikkat çeken Güllü, bir firmanın bir ürüne uygulayacağı indirim fiyatı, son 30 gün içerisindeki en düşük fiyat olması gerektiğine vurgu yaptı.

TÜKETİCİ MASASI – VERGİLER NE OLACAK?

Tüketici Konfederasyonu Vergi ve Mail İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şakir Süloğlu  @sputnik_TR de @okanaslancom tarafından hazırlanıp sunulan Gün Ortası programında “Vergiler ne olacak? Aflar çözüm mü? Vergi oranlarını arttırmak geliri arttırıyor mu?” konularını değerlendirdi.

“PAZAR GÜNÜ MARKETLER KAPALI KALSIN, KÜÇÜK ESNAF NEFES ALSIN”

Küçük esnafın en fazla şikayet ettiği konuların başında gelen zincir marketlerin pazar günü kapalı kalması konusunda ilk adım atıldı. İstanbul’daki tüm marketlerin üye olduğu İstanbul Ticaret Odası Perakende Meslek Komitesi tarafından düzenlenen çalıştaya katılan tüm firmalar zincir marketlerin pazar günü kapanması için el kaldırdı.

ÖZGÜR’DEN ÇEVRECİ KOMŞU KART PROJESİ

Tüketici Konfederasyonu bileşenlerinden @cehayder Çevre ve Hayvan Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özgür‘ün Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından ödülle layık görülen ödüllü projesi “Çevreci Komşu Kart” sunumunu Akdeniz Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirdi.

SUÇLU YÖNETİCİLER Mİ?

Apartman ve site aidatlarının yüksekliğini Apartman Yöneticileri Tüketiciler Danışmanlığı Derneği Başkanı Ahmet Ballıel, Yüzyüze Gazetesine değerlendirdi.

KARA PARA VE BANKA İKİLEMİNDE TÜKETİCİ

@tukonfed Bankacılık Komisyonunca hazırlanan “Banka Sorunları” Programında; “Kara Para ve Banka İkileminde Tüketici” konusu ele alındı.

AĞAOĞLU: PAZAR GÜNÜ MARKETLERİN KAPALI OLMASI DEZAVANTAJ

İstanbul’da zincir marketlerin üyesi olduğu İTO Perakende Meslek Komitesi’nde yapılan oylama ‘zincir marketlerin pazar günü kapalı olması’ yönünde sonuçlandı. Konuyu Aydın Ağaoğlu, Milliyet’e değerlendirdi. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Pazar günü marketlerin kapalı olması tüketici açısından bir dezavantajdır. Ancak bakkal, manav, kasap gibi küçük esnafın yararına olacaksa tüketici buna katlanabilir. Elbette tüketicinin işine gelen durum marketlerin de pazar günü açık olması yönündedir. Çok çeşitli ürün bulabilme imkanlarının sunulmasıdır.”

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPANACAK MI?

Tüketici Konfederasyonu @tukonfed Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Baki Öztürk, @ensonhaber En Son Haber TV de İlker Koç‘un konuğu olarak “Pazar Günü marketler kapalı mı olacak” konusunda açıklamalarda bulundu.

GÜLLÜ; “TÜKETİCİ İÇİN DEZAVANTAJ OLSA DA KATLANILABİLİR”

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen çalıştayda, zincir marketlerin pazar günü kapalı kalması kararı çıkmasının ardından TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü zincir marketlerin Pazar günü kapalı olmasını tüketici açısından değerlendirdi. Küçük esnafın zincir marketlerle mücadele imkanı bulamadığını söyleyen İbrahim Güllü  “Zincir marketlerin bazı köylerde dahi şube açtığı göz önüne alındığında, birçok satış noktasında bakkallara göre daha ucuz fiyatlarla satış yapıldığı ve tüketicinin de bundan yararlandığı bellidir. Çünkü küçük esnafın zincir marketlerle mücadele edebilme imkânı bulunmamaktadır. Bir bakkal bir çuval şeker alıyorsa, zincir marketler on binlerce çuval şeker almakta ve buna göre de fiyatta alışta avantaj sağlamaktadırlar. Dolayısıyla zincir marketlerin pazar günü kapatılması tüketici açısından daha fazla fiyatla alışveriş yapacağı için bir miktar külfet getirecektir. Ancak ülkemizin bakkal, manav, kasap gibi esnafın, tekel bayilerin ayakta kalabilmesine katkı sağlayacaksa tüketiciler buna katlanabilir” diye konuştu.

KASKO FİYATLARI DÜŞÜYOR

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı @Tv100 ekranlarında araç sahiplerini ve tüketicileri bilgilendirdi.

SEBZE MEYVE FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ NE?

Tükonfed Başkanvekili Av. İbrahim Güllü: Sebze meyvede en büyük silah boykot! Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanvekili Avukat İbrahim Güllü, Samimi Haber YouTube yayınında katıldığı programda tarla fiyatlarıyla market fiyatları arasındaki fahiş fiyat hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tüketicinin en büyük silahı boykot olduğunu belirten Güllü, “1 ay marketlerden sebze meyve almazsak ürünler normal fiyatlara çekilir” dedi.

MERKEZ BANKASI KREDİ KARTLARINDA YIL SONUNA KADAR FAİZ ARTIŞI OLMAYACAĞI KARARININ ETKİSİ NE OLACAK?

@tukonfed Finans Komisyonu Başkanı Prof Dr. Arif Yavuz @profdrarifyavuz @ahaber TV de “Kredi kartı faiz oranlarının yılbaşına kadar artmamasının ekonomiye ve tüketiciye yansımalarını” değerlendirdi.

İSRAİL BOYKOTU TROY KULLANIMINI ARTTIRDI

İsrail mallarına boykot TROY kullanımını arttırdı. TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu tüketicinin yerli kart TROY kullaımını değerlendirdi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen yerli kart TROY ‘un kullanım hacmi, ekimde bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 57 artışla 47,9 milyar liraya çıktı.

DİREKSİYON SINAVINDA GÜZERGAHI UNUTURSAM NE OLUR?

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Recep Alper YILMAZLAR, gençlere ehliyet sınavına giren adaylardan sınav güzergahını ezbere bilmesinin beklenmesi sorunu ile ilgili olarak izlenebilecek hukuki yollara ilişkin tavsiyeler verdi.

Tüketici Başvuru Merkezi

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*