Tüketici Bülteni – 52

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

GIDA GÜNDEMİ – 23.02.2024 – GÜVENLİ GIDA

TÜKONFED Gıda Komisyonunca hazırlanan Gıda Gündemi Programında  “Gıda Güvenliği” konusu ele alındı.

Moderatörlüğünü Gıda Mühendisi Dilan Eren‘in yapacağı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih Tömen ve TÜKONFED Gıda Komisyonu Üyesi Gıda Mühendisi ve İSG Uzmanı Aydan Dalbastı..

KİRALARDAKİ % 25 ARTIŞ SINIRLANDIRMASININ KALKMASI – AV. İBRAHİM GÜLLÜ – LİDER HABER TV

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, Lider Haber TV canlı yayınında “Kiralardaki %25 sınırlandırmanın kalkmasını” değerlendirdi.

AYDIN AĞAOĞLU: KREDİ KARTI AİDATI YASAL DEĞİL

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Başkanı Aydın Ağaoğlu TV 100 yayınında “Kredi kart aidatlarının yasal olmadığını ve nasıl iade alınacağını” anlattı.

TÜKONFED ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANI ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ; MARMARA SULARINDA MUSİLAJ TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

TUKONFED Çevre Kom Başkanı Zafer Murat Çetintaş; Marmara sularında Musilaj tehlikesine dikkat çekti.

Çetintaş: Sıcaklar artmaya devam ederse Marmara sularının ısısı artar ve Müsilaj tehlikesi ortaya çıkar.

ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ VE REKABET KURUMUNUN ET FİRMALARI HAKKINDAKİ İNCELEMESİ – AV. İBRAHİM GÜLLÜ

TÜKONFED Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, Lider Haber TV canlı yayınında Nurdan Hüsrev‘in konuğu olarak Rekabet Kurumunun et firmaları hakkındaki incelemesi ve Et Fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

EMEKLİLİKTE REFORM MU VAR? – ALİ DUMAN

TÜKONFED Sosyal Güvenlik Komisyon Başkanı Ali Duman 28 Şubat 2024 Tv100 Ana Haber bülteninde Emeklilikte son gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜKETİCİ MASASI – AV. HATİCE KÜBRA KASAPÇI – TATİL VE RAMAZAN DOLANDIRICILIĞI

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Hatice Kübra Kasapçı, Sputnik Radyo/Tv de Tüketici Masası programında “Tatil ve Ramazan Dolandırıcılığı” konusunu değerlendirdi.

TAVUKÇULAR FİYATTA ANLAŞMIŞ: AĞIR CEZA GELİYOR

Ramazan ayına sayılı günler kala Rekabet Kurulu iftar sofraları için harekete geçti. Kırmızı ette fahiş fiyat artışları için soruşturma başlatan kurum beyaz et sektöründe de 4 koldan soruşturma yapıyor.

2023’ün son aylarında gelen şikâyetler üzerine harekete geçen kurum, yaptığı incelemeler sonucunda 10 şirketin rekabeti ihlal ettiğini tespit etti.

Bilgileri Paylaşıyorlar

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre ocakta açılan soruşturmaların ilki Abalıoğlu (Lezita), Aspiliç, Banvit, Beypiliç, CP, Erpiliç, Gedik, Hastavuk, Keskinoğlu ve Şenpiliç olmak üzere beyaz et üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren 10 şirket hakkında yürütülüyor.

Soruşturulan şirketlerin ileri tarihli fiyat değişimleri, maliyetleri, üretim ve stok bilgileri gibi ticari sır niteliğindeki hassas ve gizli bilgilerini birbirleriyle paylaşmak suretiyle rekabeti kısıtlayıcı bir anlaşma içinde olup olmadıkları inceleniyor.

KREDİ KARTLARINA YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER

Kredi Kartlarına yapılan yeni düzenlemeler Av. Büşra Çimen moderatörlüğünde konuklar Tukonfed Bankacılık Kom. Başkanı Hüseyin Ölmez ve Tukonfed Bankacılık Kom. Üyesi Mustafa Kaplan tarafından değerlendirildi.

GIDA GÜVENLİĞİNDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Gıda güvenliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar Gıda Mühendisi Dilan Eren moderatörlüğünde konuklar Tukonfed Genel Sekreteri Semih Tömen ve Gıda Mühendisi Aydan Dalbastı tarafından değerlendirildi.

AĞAOĞLU “YÜZDE 400’E VARAN ZAMLARI ONAYLAMAYIN”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı (TÜKONFED) Aydın Ağaoğlu, “Haberleşme, eğitim ve sağlık gibi kamusal bir hizmet alanıdır. Dolayısıyla burada hizmet veren şirketler salt kâr hırsıyla hareket edemezler. Kanunlarında böyle yazar. Tarifelerine, enflasyon beklentilerinin çok üzerinde, yüzde 300-400’e varan oranlarda artış yapmaları kabul edilemez. Hem BTK’nın hem de Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

AGAOGLU “BANKALAR MASRAF VE KOMİSYONLARDAN CİDDİ GELİR ELDE EDİYOR.”

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bankaların düşük faiz ortamında ve geniş kredi imkanları döneminde masraf ve komisyonlardan ciddi gelir elde ettiklerini belirtti. Ancak hükümetin para politikalarının sıkılaşmasıyla birlikte kredi verme konusunda kısıtlamalara gidilmesiyle bankaların bu gelirlerinin azaldığını ifade etti.,

AĞAOGLU “İSTANBUL’DA KASAPLARDA 15 GÜNDE İKİ KEZ ZAM YAPILDI.”

İstanbul’da kasaplarda kırmızı et fiyatları 15 gün içerisinde 2 kez zamlandı. Kırmızı ette yaşanan artışlar vatandaşın cebini yakıyor. Peki fiyatlarda bir spekülasyon mu var, artışın nedeni ne?

Konuyla ilgili merak edilenleri Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaolu, milliyet.com.tr’ye anlattı. Ağaoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’da kasaplarda 15 günde iki kez zam yapıldı. 15 Şubat itibarıyla Rekabet Kurumu’na ihbarda bulundum. 140 TL’ye ithal edip 160 TL’ye mal olan eti yüksek faturalarla gösterip piyasaya karkas eti 350-400 TL’ye satıyorlar.

TÜKONFED BAŞKANI AĞAOĞLU KADINA DAİR PROGRAMINDA “KADINA ŞİDDET VE EĞİTİM” SORUNUNU VE YAPILMASI GEREKENLERİ AÇIKLADI.

Kadına dair programında moderatör Berna Deveci konuklar Tülin Koç, Suna Ülger ve Tükonfed  Başkanı Aydın Ağaoğlu ile “kadına şiddet ve eğitim” sorunu ve yapılması gerekenleri konuştular.

TÜKETİCİ DERNEKLERİNE SİTEM

Ülke TV yayın yönetmeni ve anchorman’i Mustafa Yıldız, telekomünikasyon haberleşme sektöründe yapılması düşünülen %400 oranındaki zamma tepki gösterirken tüketici derneklerini de eleştirdi. 

 Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK 

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*