Tüketici Bülteni -53

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

AĞAOĞLU AÇIKLADI: RAMAZAN FIRSATÇILARINA KARŞI TÜKETİCİ HANGİ PLATFORMDA, NASIL MÜCADELE ETMELİDİR?

Yaklaşan ramazan nedeniyle artan fiyatları Tvnet kanalında değerlendiren TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu: “Asgari ücret artışı söylentisi çıktı, Aralık’ta etiket güncellemeye başladılar. Emekli zammı geldi yine artış yaptılar. Tüketici yükselişten dolayı bilmeden ihtiyaçtan fazla alarak talebi artırıyor. Bu da fiyatları yükseltiyor” dedi.

LİDER TV’YE KONUK OLAN AĞAOĞLU “REKABET KURUMUNUN CEZALARI YETERLİ DEĞİL.”

Lider Televizyonunda Nurdan Hüsrev’in konuğu olan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ve Tüketici Konfederasyonu Başkan vekili Av. İbrahim Güllü ramazan ayı öncesi artan kırmızı et fiyatlarını ve tüketicilerin alması gereken tedbirleri açıkladılar.

KADINA DAİR – 07.03.2024 – 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ VE ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

Tüketici Konfederasyonunun organize ettiği Kadına dair programının bu haftaki konuğu, Dünya Kadınlar Derneği Başkanı Sayın Eylem İmir ve Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı Sayın Suna Ülger idi. Berna Deveci‘nin moderatörlüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve çalışan kadınların sorunlarına değindik.

DENİZ KİRLİLİĞİ VE ETKİLERİ NELERDİR?

Tükonfed Çevre Komisyonu düzenlediği Av. Aybüke Merve Güneş moderatörlüğünde Konuklar DEMBİR Yön.Kur.Üy. Murat Kul ve Tükonfed Çevre Komisyonu Zafer Murat Çetintaş, Tükonfed youtube kanalında deniz kirliliği ve etkilerini değerlendirdiler.

TÜKONFED GIDA DENETİM UZMANI SIRMA “RAMAZAN YAKLAŞIRKEN FIRSAT BU FIRSAT MANTIĞI İLE CİDDİ BİR ARTIŞ GÖRDÜK.

İstanbul ve Ankara’da marketlerde kırmızı et fiyatlarının sabitlenmesinin ardından konuyla ilgili detayları CNN Türk canlı yayınında değerlendiren TÜKONFED Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma “Perakendede son 10 yılda yüzde 365’lik artış var. PERDER böyle bir uygulama yaptı. Et fiyatlarına üst üste zam geldi. Kuzu etine bir haftada 50 TL zam geldi. Uzun zamandır fiyat yükseltmeyi bekliyorlarmış da Ramazan yaklaşırken fırsat bu fırsat mantığı ile ciddi bir artış gördük.” dedi.

BAŞKANIMIZ AĞAOĞLU’NA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDEN TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ.

İstanbul Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünce düzenlenen toplantıda danışma kurulu üyesi olarak katılan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydin Ağaoglu‘na bölüm başkanı Prof.Dr. Aziz Ekşi tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

TÜKONFED BAŞKANI AĞAOĞLU, OTOMATİK FATURA ÖDEMESİ TALİMATLARINDA BANKALARIN ÜCRET TALEBİNE YÖNELİK ŞİKAYETLERİN ARTTIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, otomatik fatura ödemesi talimatlarında bankaların ücret talebine yönelik şikayetlerin arttığına dikkat çekti. Ağaoğlu, bu şekilde mağduriyet oluşturulan tüketicilerin CİMER üzerinden Merkez Bankası’na şikayet oluşturabilecekleri gibi; Alo 175 Hattı ile de şikayetlerini iletebileceklerini söyledi. Ağaoğlu, bankaların böyle bir talepte bulunamayacaklarını ise şöyle açıkladı: “Öncelikle Tüketici Kanunu’nun 4. maddesi 2. fıkrasına göre, sözleşme süresi sonuna kadar sözleşme maddeleri değiştirilemez. Ayrıca BDDK tarafından ilgili mevzuatla da olası fiyat/ücret değişikliklerinin 1 ay önce yazılı olarak tüketiciye bildirilmesi yükümlülüğü getirilmiştir. Tüketici bu değişikliği kabul etmezse kartını, bankasını değiştirebilir. Daha önce bu konudaki tüketici banka uyuşmazlıkları sorumluluk ve yetkisi BDDK’da iken Merkez Bankası’na aktarılmıştır. Dikkatli olunmalı.”

TÜKETİCİ MASASI ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ 06 03 2024

06.03.2024 tarihinde Okan ASLAN’LA #TüketiciMasası konuğu Tükonfed Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş açıklamalarda bulundu.

KONU:
Deniz kirliliği ve etkileri

Balık popülasyonu ve çeşitliliği neden azalıyor?

Denizlerimizden yeterli şekilde yararlanabiliyor muyuz?

Denizlerimizi kirletenlerle nasıl mücadele edilmeli?

Ucuz balık yemek tüketici için hayal mi?

TÜKONFED BAŞKAN VEKİLİ AV. İBRAHİM GÜLLÜ FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNİN GÖREV VE YETKİLERİNİ AÇIKLADI.

Tgrt Haber günün içinden programına katılan Av. İbrahim Güllü Fahri Trafik Müfettişlerinin görev ve yetkilerini açıkladı. Hukuksuzluğa uğranması durumunda neler yapılabileceğini açıkladı.

İSTANBUL’DA BAZI MARKETLER RAMAZAN’DA ET FİYATINI SABİTLEDİ

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER) Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu’yla yaptığı protokol çerçevesinde ramazan ayı boyunca kırmızı et fiyatlarını sabitleme kararı aldı. İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Güzeldere, dernek olarak, 57 üye marketi, 2 bin 500’e yakın şubesi ve yaklaşık 40 bin civarı çalışanıyla İstanbul’da tüm hanelere temas ettiklerini belirterek, yıl boyunca gerçekleştirdikleri kampanyalarla tüketiciyi fiyat artışlarına karşı korumaya çalıştıklarını ifade etti.

TÜKONFED GIDA DENETİM UZMANI NURTEN SIRMA RAMAZAN AYI NEDENİYLE FİYATLARI AHABER’E DEĞERLENDİRDİ.

Tükonfed Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Baskanı Nurten SIRMA, yaklaşan ramazan ayı nedeniyle artan gıda fiyatlarını ve tüketici fahiş fiyatla karşılaştığında neler yapabileceğini açıkladı.

TÜKONFED/BANKA SORUNLARI PROGRAMI/BANKA PARA İLİŞKİSİNDE TÜKETİCİ ÇIKMAZI

Tüketici Konfederasyonunun düzenlediği Banka sorunları programında Av. Büşra Çimen moderatörlüğünde konuklar Tukonfed Bankacılık Kom Bşk. Hüseyin Ölmez ve Tukonfed Bankacılık Kom üy. Mustafa Kaptan “Banka Para ilişkisinde Tüketici Çıkmazı” konusunu değerlendirdi.

AĞAOĞLU, “TÜKETİCİLER DİKKATLİ OLMALI VE HAKLARINI SAVUNMALI.”

Tüketici haklarına aykırı olarak bankaların yeni ücret ve komisyonlar uygulamaya koyduğu belirtiliyor. Bankaların, kredi kartı verirken otomatik fatura ödeme talimatı için komisyon almadıklarını ancak daha sonra bu hizmet için ücret istediklerini söyleyen tüketiciler, mağdur olduklarını belirtiyor.

Otomatik fatura ödemesi talimatlarında bankaların ücret istemesi, tüketicilerin tepkisine neden oluyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu konuda şikayetlerin arttığını belirterek, tüketicilerin haklarını aramaları gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, bankaların sözleşme maddelerini değiştiremeyeceklerini ve fiyat/ücret değişikliklerini 1 ay önce yazılı olarak bildirmek zorunda olduklarını hatırlattı. Ağaoğlu, tüketicilerin bu durumda CİMER üzerinden Merkez Bankası’na veya Alo 175 Hattı’na şikayet başvurusunda bulunabileceklerini söyledi. Ağaoğlu, “Tüketiciler dikkatli olmalı ve haklarını savunmalı.” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*