Tüketici Bülteni -55

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKETİCİLER GÜNÜ VE FİNANSAL TÜKETİCİLER

Bankaların pek çok haksız uygulamaları karşısında, finansal tüketicilerimiz savunmasız durumdadır.

Dünya Tüketici Hakları Günü ve haftası nedeniyle, yapılacak düzenlemelerde dar gelirli olan ve nüfusumuzun önemli bölümünü oluşturan finansal tüketiciler için, sonucu icra dairesine düşmeyecek düzenlemeler yapılması önerimizdir.

Bankalar karşısında savunmasız kalan tüketicimiz için TUKONFED Bankacılık komisyonu olarak, teknik ve hukuki desteğe gönüllü desteğimiz sürecektir.

Hüseyin Ölmez

RAMAZAN AYININ GELMESİYLE BERABER ‘FİTRE’ DOLANDIRICILIĞI DA BAŞLADI!

Ramazan ayı ile dolandırıcılar da şekil değiştirdi. Sosyal medyada bazı dolandırıcılar sahte hesaplarla kendilerini ihtiyaç sahibiymiş gibi tanıtıp paylaşımlar yaparak, ‘fitre’ adı altında para toplamaya başladı. 

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “İnsanlar sosyal medyada gördükleri her paylaşıma para göndermesin. İnsanlarımız hassas duygularla yaptıkları bağışlarla zaman zaman dolandırıcılara hizmet etmiş oluyor” dedi.

TÜKONFED; TÜKETİCİLER GÜNÜ VE SİSTEMİ SORGULADI

Tüketici Konfederasyonu Youtube kanalında Av. İbrahim Güllü (Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili) moderatörlüğünde konuklar Hüseyin Ölmez (Tüketici Konfederasyonu Bankacılık Komisyonu Başkanı), Av. İzzet Doğan (Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı) ve Av. Mücahit Saraçlı (Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı) ile “Tüketiciler Günü ve sistem” konusu konuşuldu.

BANKALARIN OTOMATİK ÖDEME TALİMATLARINDAN ALDIKLARI MASRAF VE KOMİSYONLAR

Bankaların finansal tüketicilerden alabilecekleri her türlü faiz ve masrafı saptamaya yetkili TCMB nın, tüketiciyi faiz yükü altında ezen bu uygulamalar konusunda harekete geçmelidir.

Hüseyin Ölmez

TÜKONFED UYARDI: KREDİ KARTI KULLANIMI VE TÜKETİCİ KREDİLERİNE YAPILANDIRMA YAPILMALI

Tüketici finansmanının, yeni toplumsal sorunlara neden olmaması için yapılanma kanunu çıkartılmalı, bu kanun çıkartılırken, limit oranlarına uygun önlem alınmalıdır.

Hüseyin Ölmez

TÜKONFED/BANKA SORUNLARI/KONUT SORUNU VE TÜKETİCİ FİNANSMANI

Tükonfed youtube kanalında Av. Büşra Çimen (TÜKONFED Hukuk Kom üyesi) moderatörlüğünde; konuklar Hüseyin Ölmez (TÜKONFED Bankacılık Kom Bşk.) ve Mustafa Kaptan (TÜKONFED Bankacılık Kom üyesi) ile “Konut Sorunu ve Tüketici Finansmanı” konusu ele alındı.

MARMARA DENİZİNDE KİRLİLİK ALARMI

Tüketici Konfederasyonu çevre komisyonu başkanı Zafer Murat Çetintaş Sarıyer kıyılarında meydana gelen çevre kirliliği hakkında Cnn Türk televizyonuna açıklamalarda bulundu.

REKABET KURULU’NDAN META’YA DEV CEZA

Rekabet Kurulu’nca, Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada, META Platforms, Inc. (Facebook) hakkında geçici tedbir kararı verildi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada Meta’nın Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine soruşturma başlatıldığı duyurdu.

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü: “Tuzla Konut Mağdurları çözüm istiyor!”

Tüketici Dostu Youtube kanalına konuşan Tüketici Konfederasyonu başkan vekili Av. İbrahim Güllü: “Tuzla Konut Mağdurları çözüm istiyor!” dedi.

ÖLMEZ; ALTIN VE DÖVİZDEKİ AŞIRI TALEBİN NEDENLERİNİ AÇIKLADI

Geçtiğimiz haftalar içerisinde; Ülkemizin her yerinde sarrafların ve döviz büfelerinin önünde satın alma kuyruklarına tanık olduk. Maalesef ekonomi yönetimi bunun nedenlerini anlayamadıklarını belirtti.

Bunun nedenini anlayabilmek için; geniş ekonomik tahlillere, akademik unvanlara gereksinmemiz yoktur.

TUKONFED Bankacılık Komisyonu olarak, Haziran/2023’den bu yana; yaşadığımız ekonomik krizde, alınan önlemlere vatandaşın tepkisi düşünülmediği için, vatandaşımız kendi önlemini alarak hareket ettiğini belirttik.

KKM den çıkarak, Sarrafta Altına, Döviz bürosunda dövize yönelen birikimler ise, yastık altına giderek sistemden çıkmaktadır. 

Bu nedenlerle; Yaşadığımız ekonomik krizden bir an önce çıkmamız, vatandaşımızın alınacak önlemlere destek vermesi ile başarıya ulaşacağı düşünülerek, özellikle Finansal Tüketici sosyolojisi çalışması yapılmalıdır.

İvedi olarak da, birikimlerin sistem dışına çıkmasının önlenmesi amacıyla Bankaların döviz ve altın alım satımlarındaki fiyat politikaları piyasa fiyatları ile uyumlu hale gelmelidir. Yoksa daha çok kuyruklar görerek, daha çok birikimin yastık altına gitmesine tanıklık edeceğiz.

ARACIN SATIŞI HALİNDE; SİGORTANIN 15 GÜN DAHA GEÇERLİ OLACAĞINA İLİŞKİN HÜKÜM İPTAL EDİLDİ.

Aracın satışı halinde; sigortanın 15 gün daha geçerli olacağına ilişkin hüküm iptal edildi. 

ÖZET:  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 94. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan, ” Sigortacı sigorta sözleşmesini durumun kendisine tebliği tarihinden itibaren onbeş gün içinde feshedebilir. Sigorta fesih tarihinden onbeş gün sonrasına kadar geçerlidir.” hükmü iptal edilmiştir. 9 ay sonra iptal yürürlüğe girecektir. Anayasa Mahkemesi  2023/130 Esas,  2024/17 Karar.   

TÜKONFED, İSKİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ile TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş Çağlayan Adliyesinde basın açıklaması yaptı. TÜKONFED’den yapılan açıklama şöyle;

Anayasanın 56 maddesi gereği çevrenin kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir.

TÜKONFED, Ülkemizin yaşanan çevre sorunlarına karşı hiçbir siyasi yaklaşım göstermeden mücadelesini sürdürmektedir.

TÜKONFED Çevre komisyonu tüketicilerden gelen şikayetleri dikkate alarak bu sorunların çözümlenmesi hususlarında çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

TÜKONFED Çevre komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş bu sorunlardan biri olan Sarıyer Yenimahalle de Çocuk parkının hemen önünde yıllardır denize deşarj edilen kanalizasyonun denizi kirletmesi ve pis koku nedeniyle yurttaşların rahatsızlığını dile getirmek amacıyla yerinde defalarca basın açıklaması yaparak İSKİ’yi göreve davet etmiş, ancak bugüne kadar şikayetlere kalıcı cevap verilmemiştir.

Bu nedenle Anayasa 56. maddesi ve ilgili kanunlar çerçevesinde Sarıyer Cumhuriyet Savcılığına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla belirtiriz.

GIDALARDAKİ HİLE TAKLİT VE TAĞŞİŞ HUSUSLARINA DİKKAT!!! AYDIN AĞAOĞLU

Başkanımız Aydın Ağaoğlu, @cnnturk tv Ana Haber Bülteninde, Gıdalardaki Hile, Taklit ve Tağşiş ile ilgili tüketicilerin dikkat etmeleri ve yapmaları gerekenleri anlattı.

TÜKETİCİ MASASI/GÜN ORTASI/RUKİYE ORHAN/OKULDA AKRAN ZORBALIĞI

Tüketici Konfederasyonu Eğitim Komisyonu Üyesi ve Eğitim Sorunları (ESODER) başkanı Rukiye Orhan @sputnik_TR @rsfm978 ‘da canlı yayınlanan Tüketici Masası programında @okanaslancom’ın konuğu olarak “Okullarda akran zorbalığı ve şiddet” konusunda açıklamalarda bulundu. 

YENİLENEN KİRA SÖZLEŞMESİNDE RAYİÇ BEDELE GÖRE KİRA TESPİTİ NASIL YAPILIR?

ÖZET: Mahkemece yenilenen sözleşmeye göre belirlenen kira bedelinin yenileme tarihindeki rayiç kira bedeline uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Rayice uygun olduğu takdirde istenilen dönem kira bedelinin endekse göre, eğer rayice uygun değilse hak ve nesafet kuralına göre kira bedelinin tespiti gerekir. 

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi  2014/8839 Esas, 2014/10788 Karar

REKLAM KURULU’NDAN TÜKETİCİLER İÇİN 2 KARAR ÇIKTI

Reklam Kurulu’nun 12 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen 343 sayılı toplantısında, tüketicileri aldatıcı, yanıltıcı, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar edici reklamlar ile haksız ticari uygulamalar incelendi. Toplantıda gündeme alınan 134 dosyadan 119’u mevzuata aykırı bulunurken söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma ve düzeltme cezaları ile toplam 17 milyon 37 bin 891 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

TİCARET BAKANLIĞI AÇIKLADI: 212 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele kapsamında, 2023’te 135 milyon 104 bin, 2024’te ise 77 milyon 71 bin olmak üzere toplamda 212 milyon 176 bin TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Hepinizin bildiği üzere, Bakanlığımızın görev ve yetki alanı geniş olup 85 milyon vatandaşımızın her birine karşı birçok sorumluluğumuz bulunmaktadır. Adil ve rekabetçi bir iç piyasa ile istikrarlı bir iç ticaret ortamı tesis etmek Ticaret Bakanlığımızın en temel hedeflerinden biridir.

KÜFLÜ EKMEK UYARISI!

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Gıda Komisyonu Üyesi ve emekli Prof. Dr. Fikret Nafi Çoksöyler, 50 yılı aşkın meslek hayatının neredeyse tamamı boyunca küfler ve küflerin neden olduğu tehlikeli maddeler ile ilgili çalışmalarla geçtiğini söyleyerek, “2000’li yılların başlarına ait verilerde 1000 civarında küf çeşidinin 800 civarında zararlı kimyasal maddeler ürettiği ortaya çıktı. Gün geçtikçe her iki liste de büyüyor. Evet küflerin doğrudan insan vücudunda yaptığı hastalıklar çok fazla değil ama gıdada veya tarımsal ürünlerde oluşturdukları kimyasal maddeler (biz bunlara toksikmetabolit diyoruz) çok fazla ve çeşitli. Bu maddelere toksik; yani zehirli denebilmesi için bir yığın bilimsel inceleme ile oluyor. Yani küflenmiş her şey gibi küflü ekmek de tehlikeli, zehirli” diye konuştu.

HİZMET KUSURU VE ŞAHSİ KUSUR AYRIMININ ÖNEMİ

ÖZET: Bir, idarenin hizmet kusuru dışında, davalı gerçek kişilerin hizmetten ayrılabilen kişisel kusur oluşturabilecek davranışları bulunup bulunmadığı araştırılarak varılacak sonuca göre gerekirse tazminata karar verilmelidir.

Hukuk Genel Kurulu 2006/4-86 E., 2006/111 K.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*