Tüketici Bülteni – 59

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

 TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKETİCİ KONFEDERASYONLARINA DANIŞILMIYOR!

Yeni yasa hazırlanırken neden bir tüketici temsilcisinin görüşlerine danışılmadığını soran Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu: “Dört tane tüketici konfederasyonu var. Üç tane işçi sendikası konfederasyonu var. Esnaflarda bir tane Türkiye Esnaf ve Sanatkârları  Konfederasyonu (TESK) var. Çiftçiler için bir tane Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği (TZOB) var. Tüketicilerin dört tane var. Neden bir tanesi dahi çağrılmıyor?” diye konuştu. 

BİREYSEL EMEKLİLİKTE KATILIMCI SAYISI 16 MİLYONU GEÇTİ

Bireysel Emeklilikte (#BES) Katılımcı sayısı 16 milyonu geçti. Fon getirileri yüksek. Tamamlayıcı Emeklilik tasarısı hazır. Tükonfed Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı TRT Haber de izleyicileri bilgilendiriyor

CEZA ÖDEYİP YENİDEN FIRSATÇILIĞA SON

Fahiş fiyatla mücadele hakkında konuşan Başkanı Aydın Ağaoğlu “Bir zincir markete, fahiş fiyat uygulaması sebebiyle ceza öngörüldüyse, o ceza mutlaka caydırıcı olmalı. Fahiş fiyat, söz konusu zincirin tek mağazasında değil, 10 bin, 11 bin mağazasında uygulandığına göre, öngörülen ceza 11 bin ile çarparak uygulanmalı…”

SEÇİMİN KAYBEDENİ VAR MI?

Tüsoyad Onursal Başkanı A.İhsan Nazlı en son seçim sonuçlarını “her seçimden sonra kaybeden, geçim güçlüğü çeken kesim olarak tabir edilen alt tabaka ve onun bir tık üstü olan orta tabakadır maalesef. Ülkemizde ne yazık ki fiyatlar durduğu yerde durmuyor. Bugün 10 TL’ye aldığımız bir ürünün ertesi günü %10, %20 değişen fiyatlarla, hatta bırakın bir günü, bir saat sonrasında dahi artarak vatandaşlarımıza ek külfet getirmektedir. Sadece gıda mı? Ev kiraları, giyim, okul giderleri vs. vs.” diyerek değerlendirdi.

Bakan Yerlikaya açıkladı: Selektör cezaları iptal edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 gün süren Ramazan Bayramı tatili süresince yurt genelinde meydana gelen 6 bin 530 trafik kazasında 75 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 bin 810 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Yerlikaya, Düzce’de 14 sürücünün trafikte birbirlerine selektör yaparak radar uyarası yapması sebebiyle uygulanan cezaların iptal edildiğini bildirdi.

TÜKONFED/KADINA DAİR/KADIN VE PSİKOLOJİK ALIŞVERİŞ SENDROMU

Tüketici Konfederasyonu Kadın ve Aile Komisyonu tarafından hazırlanan Kadına Dair programında bu hafta “Kadın ve Psikolojik Alışveriş Sendromu” konusu ele alınacak. Programa Dünya Kadınlar Derneği Yön Kur Üyesi Berna Deveci ve Emekçi Kadınlar Derneği (EMKADER) Başkanı Suna Ülger katılıyor.

PAKET TUR SÖZLEŞMESİNE DAYALI ÖDENEN BEDELİN İADESİ

Sağlık sorunu gibi haklı nedenle Paket Tur sözleşmesinin feshi halinde rezervasyonlar gibi zorunlu olarak yapılan giderlerin tespiti ve bunların tenkisi ile kalan kısmın iadesine karar verilmesi gerekir.

KDV İSTİSMARI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Mücahit Saraçlı bugün Akit TV de yaptığı açıklamalarda KDV oyunlarını dile getirdi.

ANTALYA’DA HOROZ DÖVÜŞTÜRENLERE 102 BİN LİRA CEZA

Konyaaltı ilçesi Bahtılı Mahallesinde horoz dövüştürüldüğü ve bahis oynandığının tespiti üzerine Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan kontrolde, 5 dövüş horozu, 3 demir kafes, 7 dövüş horozu kafesi, horoz dövüştürmek için 1 ring, 105 bin 925 TL nakit para ele geçirildi. Olay yerinde tespit edilen 16 kişinin her birine 6 bin 425 TL olmak üzere toplamda 102 bin 80 TL para cezası uygulandı. Dövüştürülen horozlar veteriner hekim tarafından yapılan muayene sonrasında Antalya Milli Parklar Müdürlüğüne teslim edildi. Olayla ilgili adli ve idari işlem başlatıldı.

KİRALIK YAZLIKLAR İÇİN BELGE ŞARTI

NTV’ nin haberine göre; Yaz dönemi yaklaştıkça otellerin en büyük alternatifi yazlık ve villalar tatilcilerin tercihi haline geldi. Turizm Bakanlığı, ekim ayında turizm konutu belgesi yasasını hayata geçirdi. Kimi mal sahipleri bu belgeyi almak istemiyor. Bunun da, güvenlik zafiyeti ve vergi kaybına yol açtığı belirtiliyor.

YILLARDIR SÖYLÜYORUZ

Caydırıcı ceza olmadan, ne stokçuluk önlenir ne fahiş fiyat artışları

Çünkü şu anda mevcut yasa ve yönetmelikler, bırakın stokçuluğu ve fahiş fiyat artışı yapanları cezalandırmayı neredeyse teşvik ediyor!

FİYATLAR BÖYLE YERSEN

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da sorunun giderek büyüdüğüne vurgu yaparak, şunları söyledi: “Günümüzde 4 kişilik bir aile mütevazi bir lokantada yemek yediğinde ortalama 1.200 lira ödemek zorunda kalıyor.”

FAHİŞ FİYATA BOYKOT! ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Türkiye’de yiyecekiçecek fiyatlarına hemen her gün zam gelmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen çok sayıda kullanıcı 20-21 Nisan tarihlerinde restoran ve kafelere gitmeme kararı aldı. Vatandaşlar tepkisini sosyal medyada başlattığı boykot hareketiyle gösteriyor.

Et ve Süt Kurumu’ndan Et Fiyatlarına Dev Zam

Et ve Süt Kurumu (ESK), et fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında zam yaptı. Yurttaş artan et fiyatlarından dolayı ESK’den bir kilo kıyma veya kuşbaşı alabilmek için saatlerce sıra beklerken, ESK’nin et fiyatlarına zam yapması tepkileri de beraberinde getirdi.

Kanal V – Tüketici Gündemi – 18.04.2024 – Sosyal Medya Dolandırıcılıkları

Kanal V TV de Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Sanal dolandırıcılıkları” ele alınacak, Moderatörlüğünü Av. İbrahim Güllü‘nün yaptığı programın konukları, TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TömenŞeffaflık ve Etik Derneği (ETİKDER) Başkanı Mehmet Tulga DüldülTÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Beyin Fırtınası Düşünce Kulubünden Eran TAPAN katılıyor.

BAŞKANIMIZ AYDIN AĞAOĞLU “BOYKOTU DESTEKLİYORUZ”

Başkanımız Aydın Ağaoğlu  “Sosyal medyada çığ gibi büyüyen bu boykot eylemini destekliyor ve tüm bileşenleriyle boykota iştirak edecektir.” dedi.

SHENGEN VİZE DOLANDIRICILARINA DİKKAT!

Vize alayım derken dolandırılmayın! Bir harfle dünyaları götürdüler! Yüzlerce mağdur var!

Yaz tatilini Avrupa’da geçirmek isteyen yüzlerce vatandaşa vize şoku…

Kendilerini VFS Global vize şirketi izlenimi veren dolandırıcılar, yüzlerce kişiyi dolandırdı. VBS, VSF şeklinde web sitesi isimleriyle onlarca mağduru ağlarına düşüren dolandırıcılara ‘Nitelikli dolandırıcılık’ davası açıldı.

YOK ARTIK! SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

İş dünyasının bir araya geldiği sosyal medya platformunda satın aldığı beyazlamış ve küflenmiş çikolataların fotoğraflarını paylaşarak ve Patiswiss CEO‘sunu etiketleyen bir kullanıcı hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

Ürünlerinin asla küflenmeyeceğini savunan CEO Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, “Sen bence evindeki nem oranına bir bakmalısın. Prim yapmak için bize baya ihtiyacı var herkesin. Bizim avukatların marka karalama gibi suçlardan neler isteyeceğinden herkes habersiz” dedi.

22 MİLYON İYİ SÜRÜCÜ BEDEL Mİ ÖDÜYOR?

Sigorta Şirketleri Trafik Sigortasında Serbest Tarife istiyor. Serbest Tarife yerine Standart tarifeyi destekleyenler daha fazla. serbest tarife zararın artışına neden olup primleri çok daha fazla artmasına neden de olabilir.

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı TRT Haber de Tüketicileri Bilgilendiriyor.

YEME İÇME HİZMETLERİNDE KDV ORAN KARMAŞASI

KDV oranları, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %10, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler içinse %20 olarak uygulanmaktadır. 

5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile getirilen düzenleme uyarınca, söz konusu BKK eki (I) sayılı listenin (A) bölümünde Türk Gümrük Tarife Cetvelinin (TGTC) fasılları veya alt tarife pozisyonları itibariyle sayılan gıda maddelerinin (özel tüketim vergisine tabi olanlar hariç) 14/2/2022 tarihinden itibaren teslimleri %1 KDV oranına tabi bulunmaktadır. 

– Satış yapılan yerin lokanta, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler gibi yemek hizmeti sunan işyeri ruhsatı ve/veya masa, oturma yeri tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarının bulunmaması halinde,  yeme içme hizmetine konu edilmeden ve/veya herhangi bir şekilde servise yönelik bir işleme tabi tutulmaksızın bu ürünlerin doğrudan (internet üzerinden yapılan satışlar dahil) teslim edilmesi durumunda söz konusu ürünlerin tesliminde %1 oranında KDV hesaplanması,

 Satış yapılan yerin lokanta, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler gibi yemek hizmeti sunan işyeri ruhsatı ve/veya masa, oturma yeri tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarının bulunması halinde, yani yeme içme hizmeti olması halinde veya söz konusu hizmet işletmelerinde bu ürünlerin sipariş suretiyle paket servis şeklinde (içecekler dahil) sunulması/hazırlanması, sonrasında gönderilmesi/gelinip alınması halinde  %10 oranında KDV hesaplanması gerekmektedir.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/ÇEVRE HUKUKUNA DAİR TEMEL BİLGİLER

Tüketici Konfederasyonu çevre komisyonunca hazırlanan Çevre Dosyası programında moderatör: Av. Aybüke Merve Güneş (Tükonfed Hukuk Kom üyesi) Konuklar: Zafer Murat Çetintaş (Tükonfed Çevre Kom bşk) ve Prof.Osman Devrim Elvan (Avukat, Orman Yük Müh) ile bu hafta “Çevre Hukukuna dair Temel bilgiler” konusu ele alındı.

ARAÇ MUAYENELERİNDE YENİ DÖNEM: ARTIK ZORUNLU OLMAYACAK!

Araç muayenelerinde milyonlarca araç sahibini ilgilendiren değişiklik yaşandı. TÜVTÜRK, yeni bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl boyunca muayene yaptırmanın zorunlu olmadığını belirtti. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, TÜVTÜRK, Türkiye’de trafiğe kayıtlı araçların güvenliğini ve çevreye duyarlılığını artırmak amacıyla önemli bir bilgilendirme mesajı paylaştı.

ÜNLÜ TÜRK HELVA MARKASI MARKETLERDEN TOPLATILIYOR: NEDENİ BELLİ OLDU

Edinilen bilgiye göre 1959 yılından kurulan ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Tunas Helva markasına ait son kullanma tarihi 11 Eylül 2025 olan Kakolu Krelva Tahin Helvası fıstık /fındık alerjisi olanlara yönelik uyarı etiketi eksik olduğu gerekçesiyle tüm marketlerden geri toplatılıyor. Alerjisi olanlara yönelik ciddi sağlık riski oluşturduğu gerekçesiyle alınan karara göre ilgili ürünü satın alan müşteriler fatura ibraz etmeden ürünü satın aldıkları noktalara iade edebilecek.

PROMOSYON TUTARLARI DEĞİŞTİ BANKALARIN YARIŞINDAN EMEKLİLER 20 BİN TL’YE VARAN ÖDEME ALIYOR

Emekliler için bankaların sunduğu promosyonlar yenilendi. Yeni düzenlemelerle koşullar ve miktarları değişiklik gösterdi. Bankalar müşteri portföylerini genişletmek amacıyla promosyon tutarlarını artırırken emekliler için 20 bin TL’ye kadar çıkan promosyon fırsatları sunulmaya başlandı.

IBAN İLE ÖDEME YAPANLAR DİKKAT, UZMANLAR UYARDI! BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ! O HESAPLAR İNCELENECEK

Tüder Genel Başkanı Levent Küçük uyardı, “IBAN yoluyla talep edilen ödemelerde fiş ya da fatura verilmiyor ve ödemeler şahsi banka hesaplarına yönlendiriliyor. Son dönemde ödemelerin IBAN üzerinden yapılması, tüketiciler açısından büyük risk barındırıyor.”

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*