TÜKETİCİ BÜLTENİ – 60

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

AYNI TAŞINMAZ İÇİN DÜZENLENMİŞ KİRA BEDELİ FARKLI İKİ SÖZLEŞMEDEN HANGİSİ GEÇERLİDİR?

ÖZET: Aynı taşınmaz için düzenlenmiş 01.08.2008  tarihli, aylık 2083 TL ve aylık 500 TL bedelli sözleşmelerden imzaların taraflara ait olduğu uyuşmazlık konusu değildir. Dershane ruhsatı müracaatı sırasında kira bedelinin sıkıntı yaratacağı gerekçesi ile düşük bedelli kira sözleşmesinin düzenlenmesi istemesi üzerine sözleşmenin imzalandığını, daha sonra davalının asıl amacının düşük stopaj ödemek olduğunun anlaşıldığını ileri sürmüştür. Düşük bedelli kira sözleşmesinin imzalanması hayatın olağan akışına aykırıdır. Düşük bedelli sözleşmenin kira bedelini belirlemenin dışında başka bir nedenle düzenlendiği ve muvazaalı olduğu anlaşılmaktadır. 

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 2013/16477 E.  2014/564 K.

NAZLI “KOMİSYON YASAL DEĞİL”

Kütahya’da Banka ve kredi kartı ile alışveri yapmak isteyen tüketicilere işletmenin ekstra ücret talep etmesi ile ilgili şikayetlerin arttığını belirten TÜSOYAD Genel Başkanı Ali İhsan Nazlı, alınan komisyonun yasal olmadığını dile getirirken 6502 sayılı tüketici kanununa göre acilen düzenleme getirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

ERDOĞAN DUYURDU! FAHİŞ FİYATLARA KARŞI YENİ TEDBİRLER YOLDA!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fahiş fiyatlarla mücadelede kararlılıkla hareket edileceğini belirtti. Vatandaşların fahiş fiyatlar konusundaki endişelerine değinen Erdoğan, “Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek” dedi. Ekonomiye dair önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, vatandaşların refahının temel öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

DÜNYA KADINLAR DERNEĞİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya Kadınlar Derneği (DÜNKADER) 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı nedeni ile Döşemealtı İlçemizin Dereli köyünde bulunan Fatma Yusuf Bilgiç anasınıfı dersliğine ziyarette bulundular…

TRAFİK SİGORTASINDA ZAM ORANI DEĞİŞTİ

Trafik sigortasında fiyat artışında bir dönem kapandı ve hasar maliyet endeksi uygulamasına geçildi. Detayları Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı tv 100 ana haberde anlatıyor.

E-HALI 13. EĞİTİM PANELİ GAZİANTEP’TE

#Ehalıservisi Eğitim çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin her yerinden gelen e halı servisi bayileri Gaziantep Uğurlu Termal Otelde bir araya geldi. Moderatörlüğünü Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü‘nün yaptığı panelin panelistleri İnovasyon uzmanı Serhat Duyar ve  Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı.

TÜKONFED/GIDA GÜNDEMİ/KATKI MADDELERİ VE MADEN SULARI

Tüketici Konfederasyonu youtube kanalında Dilan Eren (Gıda Mühendisi) moderatörlüğünde konuk Osman Elikötüoğlu (Gıda Müh. İSG Uzmanı) ile “Katkı maddeleri ve maden suları” konusu ele alındı.

TÜKETİCİ MASASI /MEHMET NEŞET GÜNDÜZ/ GÜNCEL TÜKETİCİ PROBLEMİ

Tüketici Birliği Antalya Şube Başkanı Mehmet Neşet Gündüz, 24.03.2024 tarihinde Sputnik Radyo-TV de Okan Aslan‘ın sunduğu Tüketici Masası programının konuğu olarak güncel tüketici problemi konusunda açıklamalarda bulundu.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ: FAHİŞ FİYAT İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fahiş fiyatta yeni bir adım daha atılacağının sinyalini verdi. ‘Tavsiye edilen fiyat’ uygulaması ile artık ürünün fiyatını üretici belirleyecek. Böylece günlük fiyat değişimleri rafa kalkacak. Ticaret Bakanlığı ise yasal düzenleme için çalışmalara başladı.

FAHİŞ FİYATLA MÜCADELE İÇİN ETİKETLERE ‘TAVSİYE FİYAT’ KONULACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı, fahiş fiyatı önlemek için piyasada oynanan oyunları tespit ederek tek tek üzerine gidiyor. Bugüne kadar rafta ve kasadaki etiketlerin farklı olması denetleniyordu. Şimdi ise o ürünün tavsiye fiyatı belirlenecek ve ambalajın üzerine “tavsiye fiyatı” şeklinde konacak. Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, “ambalaj üzerine fiyat etiketi” uygulamasının fırsatçılara geçit vermeyecek çok önemli bir adım olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu: Uygulamanın detaylarını Ensonhaber için değerlendiren Güllü, “tavsiye fiyat” ile birlikte stokçuluğun biteceğini ve tüketicinin fiyat değişikliğinde şikayette bulunabileceğini belirtti.

TÜKONFED/KADINA DAİR/23 NİSAN ANLAM VE ÖNEMİ

Tüketici Konfederasyonu Kadın ve Aile Komisyonunca hazırlanan Kadına Dair Programında bu hafta “23 Nisan’ın anlamı ve önemi” ele alınacak. Programa Beyin Fırtınası Düşünce Kulübünden Berna DEVECİ‘nin ile Emekçi Kadınlar Derneği (EMKADER) 8aşkanı Suna ÜLGER katılıdı.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/ÇEVRENİN KORUNMASINDA ANAYASANIN ÖNEMİ

Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonunca hazırlanan Çevre Dosyası programında bugün “Çevrenin korunmasında Anayasa’nın önemi” konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Berna Deveci’nin yaptığı programın konuğu Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş oldu.

BEYAZ ET PİYASASINDA NELER OLUYOR?

Beyaz et piyasasında neler oluyor? 5 ay önce 55 lira olan tavuk fiyatı nasıl 150 liraya ulaştı. Alınması gereken tedbirler nelerdir?

TÜKONFED (TÜKETİCİ KONFEDERASYONU) BAŞKANI AYDIN AĞAOĞLU ANLATIYOR.

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem

Tüketici Konfederasyonu  Sigortacılık Komisyonu Üyesi Enver Seçici Lider Haber TV de Murat Er‘in konuğu olarak “trafik sigortalarında yeni dönemi” anlattı. 

FIRSATÇILARA GEÇİT YOK! RAFTA SÜREKLİ ETİKET DEĞİŞİMİ NASIL ENGELLENECEK?

Fırsatçılara geçit yok! Rafta sürekli etiket değişimi nasıl engellenecek? Marketlerde fahiş fiyatı önüne geçebilmek için bakanlık harekete geçti. Bu kapsamda yeni önlemler alınması bekleniyor. Peki rafta sürekli etiket değişimi nasıl engellenecek? Ayrıntıları Ahaber muhabiri Aslı Bilger Kutludağ‘ın konuğu olan Tüketici Konfederasyonu Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma anlattı.

ORGANİK YUMURTA HİLESİ! YUMURTA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bazı marketlerde organik gezen tavuk yumurtası adı altında boyalı yumurta satılıyor. Yumurtada yapılan hileler neler? Alırken nelere dikkat edilmeli? Ayrıntıları A haber muhabiri Aslı Bilger Kutludağ‘ın konuğu olan Tüketici Konfederasyonu Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma anlattı.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 25.04.2024 – EMEKLİLER VE SOSYAL HAKLARI

Kanal V TV de Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında “Emekliler ve Sosyal sorunları” ele alındı,

Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana Tezsever‘in yaptığı programa Şeffaflık ve Etik Derneği (ETİKDER) Başkanı Mehmet Tulga Düldül, Emekliler Derneği Başkanı İbrahim Tezcan, Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı Suna Ülger, BFDK üyesi Berna Deveci, TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN katıldı.

KİRACI TARAFINDAN TAŞINMAZIN TAHLİYESİ İÇİN İHTAR ÇEKMESİ YETERLİ DEĞİLDİR.

ÖZET: Kiralananın tahliye edildiğinin (kiracının iade borcunu yerine getirdiğinin) kabulü için fiilen boşaltılması yeterli olmayıp anahtarın da kiraya verene teslim edilmesi gerektiği, yalnızca fesih bildiriminin gönderilmesiyle kira sözleşmesinin sona ermeyeceği, kiracının fiili tahliye tarihine kadar kira bedeli ödemekle yükümlüdür. 

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi 2023/939 E.,  2024/428 K

FİYATI 55 TL’DEN 150 TL’YE ÇIKTI! AMBALAJ UYGULAMASI FAHİŞ ARTIŞI BİTİRECEK

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklarken, vatandaşların en çok tüketim gösterdiği bir üründe 5 ayda fiyatın 55 TL’den 150 TL’ye yükseldiğini belirtti.

YAZLIK KİRALAMALARINDAKİ SON DURUM VE FİYATLAR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Emlak Komisyonu Üyesi ve Gayrimenkul Uzmanı Kemal Akgül, yeni sezonda değişen şartları ve yazlık fiyatlarını Ensonhaber‘e aktardı. Akgül, yeni getirilen kurallara bağlı olarak yazlık kiralamalarında 2024’ün geçen yıllardan çok daha farklı olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı. Akgül “Bu yıl diğer yıllardan çok farklı. Geçen yıl uygulama daha kolaydı. 2024’ün Ocak ayında kanun değişikliği oldu. ‘Turizm belgesi zorunluluğu’ getirildi. Artık sadece yasal izin almış ev ve villalar kiralanabilecek. Bu durumun da fiyatları etkilemesini bekliyoruz” dedi.

IBAN ÖDEMELERİNDE BUNLARA DİKKAT!

Son dönemde ödemelerin IBAN üzerinden yapılması, tüketiciler açısından büyük risk barındırıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciler Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, öncelikle her zaman uygulanmakta olan alışveriş karşılığının IBAN üzerinden yapılmasının yasal bir uygulama olduğunu belirtti. Ölmez, uygulanan sıkı ekonomik politikalar sonucu, bankaların kaynak maliyeti düşünce, kârlılıklarının düşmemesi için anlaşmalı iş yerlerindeki pos makinesi, işlem komisyonlarını yüzde 0,1’den, yüzde 4’lere, ödeme sürelerini de 4 aya varan sürelere yükselttiklerini ifade ederek,  “Bu aşamada özellikle küçük esnaf da bu komisyonun kendi masrafını arttırıp kârlılığını düşüreceğini, 4 aylık sürenin para maliyeti olarak da yük olacağını düşünerek peşin (nakit) alışverişe veya üzerinde nakit bulunmayan müşteriden IBAN ile ödeme yöntemine geçti. Yani, her gün bir yerlerde konuşanların iddia ettiği gibi yeni bir yöntem değildir” şeklinde açıklamada bulundu.  

REKABET KURULU’NDAN 19 TEŞEBBÜSE SORUŞTURMA

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyurulara göre, güç ve dağıtım transformatörü sektöründe faaliyet gösteren bazı teşebbüslere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bu bulguları ciddi ve yeterli buldu. Kurul, elektrik kontrol ve kumanda panosu sektöründe faaliyet gösteren 12 teşebbüs hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açtı.

YABANCILAR GİDİNCE ANTALYA’DA EŞYALI KİRALIK KONUTLAR BOŞ KALDI

TÜKONFED Emlak Komisyonu Üyesi ve Gayrimenkul Uzmanı Kemal Akgül, Antalya’daki konut kiraları ve konut satış fiyatlarındaki son durumu Ensonhaber‘e değerlendirdi.

BEYAZ ET FİYATLARI NEDEN ARTTI? İHRACAT KISITLAMASI FİYATLARI DÜŞÜRÜR MÜ?

Ticaret Bakanlığı kırmızı etin ardından beyaz ette görülen fahiş fiyatların önüne geçmek için tedbirlerini artırdı. Bakanlık, beyaz et fiyatlarını düşürmek için ihracat yasağı getirmeye hazırlanıyor. Kısıtlama gelirse fiyatlar düşer mi? Gelişmeleri A Haber canlı yayınına katılan gıda güvenliği uzmanı Nurten Sırma değerlendirdi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*