Tüketici Bülteni – 62

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

 TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

EŞİ ÖLEN KADININ BABASINDAN AYLIĞA HAK KAZANMA ANI ÖLÜM ANIDIR.

Babası üzerinden aylık alma açısından hakkı doğuran olay eşinin vefat ettiği tarih olacağından, söz konusu tarihteki ilgili mevzuatın yukarıda belirtilen maddeleri uyarınca davacının çift aylığa hak kazanıp kazanamayacağı belirlenmelidir.

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi 2022/11586 Esas, 2022/15135 Karar

KÜLTÜR MİRASI TAŞIYICIMIZ: SERKAN ALBEZ

Tüketici Konfederasyonu gönüllüsü Güzel Yazı Ustası Serkan Albez genç yaşında Kültür Mirası Taşıyıcısı unvanı aldı. Başarılarının daim olmasını dilerim.

YÜZDE 200 ZAMLANDI, BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ! İŞTE ZAMMIN SEBEBİ

Beyaz etin kilosu son 5 ayda yüzde 200 zamlandı.Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçiren artışın ardından gözler yeniden piyasaya çevrildi. Serbest piyasada furya olan fahiş fiyat artışının ise nedeni belli oldu. Tüketici Konfederasyonu Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Baskanı Nurten SIRMA konuyla ilgili merak edilenleri Milliyet’e açıkladı. Sırma konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Tavuk etindeki fiyat yükselişinin ana nedenlerinden biri vatandaşın talep ettiği kadar beyaz etin piyasada olmamasıdır. Piyasada beyaz et yeteri kadar yok. Bunu ana nedeni aslında tavuk etinde bir arz kısıntısının olmasıdır. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoglu şu ifadeleri kullandı: “Gerek kırmızı et üreticileri gerekse beyaz et üreticileri rekabet kurumunun radarına takıldılar ve her iki sektör için de araştırma yapılıyor. Tam rekabet ortamını zedeleyerek fiyatların artmasına yönelik piyasanın aktörlerinin aralarında anlaştığına dair ciddi ihbarlar ve bulgular var. Bu soruşturmalar sürecinde hala zam yapmaktan kaçınmayan firmaları ve markaları tüketiciler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na mutlaka şikayet etmelidirler.”

UZMANLAR YORUMLADI: 2024 TEMMUZ’DA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Temmuz ayında netleşecek emekli maaş artışları beklentisi hakkında üç ayrı uzmandan üç farklı görüş aldık. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü emekli maaşlarının, enflasyon farkı kadar zam alması sonucunda yetersiz kalacağını, bu yılın “Emekliler Yılı” olmasından dolayı temmuzda ek bir zam beklentisi taşındığını ve ekmekli maaşlarının asgari ücret kadar almasını beklediklerini şu sözlerle açıkladı: Öncelikli olarak emekli maaşlarının yetersiz olduğunu tüm kesimler kabul etmektedir. Bu yıl ‘Emekliler Yılı’ ilan edildi. Birtakım iyileştirmeler yapılacağı yönünde beyan verildi. Emekliler de maaşlarında artış beklentisine girdi. TÜRK-İŞ’in nisan ayı verilerine göre sadece 4 kişinin bir ailenin açlık sınırı 17 bin 725 lira, yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 lira. Bir emeklinin 10 bin lira alması ve sadece enflasyon farkı kadar zam alması bu giderleri karşılamayacak. Biz bir STK olarak, emeklilerin kendisini üvey evlat ya da ikinci sınıf vatandaş olarak hissetmemesi için hakkaniyet ölçüsünde, emekli maaşının ‘Emekliler Yılı’ nedeni ile asgari ücret seviyesine çıkartılmasını ve bundan sonra da maaş artışlarının asgari ücrete yapılan zam oranında gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

MOTOSİKLETLİLERİN ‘ÇEKİCİ ÜCRETİ’ TEPKİSİ

Motosiklet sürücüleri, çok sayıda motorun tek çekici ile taşınmasına rağmen araçlarla aynı ücreti ödediklerini belirterek hem sosyal medyadan hem de bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler. Konuya ilişkin hukuki değerlendirmede bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise, “Motor çekme işlemlerinin her bir motor için ayrı ayrı ve güvenli bir şekilde yapılması gerekir. Ancak bazen görüyoruz ki motorlar aynı çekiciye beşerli, onarlı halde yüklenmekte. Bu hem taşıma işleminin güvenli olmamasına neden oluyor hem de bu işlemi yapan firma adına haksız kazanç sağlamakta. Çünkü çekim işlemi tek bir seferde yapıldığına göre kaç tane motosiklet çekildiyse o sayıya bölünmesi gerekir. Uygulamada şunu görüyoruz; motorlar toplu çekiliyor ama tek tek ücretlendiriliyor” dedi..

RESTORAN ÜCRETİ YASAL MI?

Restoranlarda alınan servi ücreti yasal mı? Tükonfed Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu TGRT Haber Televizyon kanalına değerlendirdi.

AVRUPA’DA KADINA ŞİDDETE KARŞI ORTAK YASA

Avrupa Birliği (AB) kadına şiddetle mücadele amacıyla ilk kez ortak yasa yaptı. Yasa, internet ortamındaki tacizi de içeriyor. AB kadınlara şiddetle mücadele hedefiyle ilk kez özel bir yasa hazırladı. DW Türkçe’nin haberine göre Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) nisanda geçen düzenleme 27 AB üyesinin hükümetinden yeşil ışık alarak yasalaştı.

ARAÇ SATARKEN DİKKAT: OTOMOBİLDE YAĞ TUZAĞINA DÜŞMEYİN

Otomobil dolandırıcılığında sınır tanınmıyor. Sahtekârların son yöntemi radyatöre yağ koymak oldu. Motoru arızalı gösterip fiyatı düşürüyorlar. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü satıcıları tuzağa düşüren bu yöntemle ilgili olarak vatadaşları uyardı. 

Güllü, “Otomobilin yağ ile suyu karıştırdığı arızası iddiası ile indirim yapmak zorunda bırakıldığına dair satıcılar yazılı bir belge hazırlayabilirler. Burada elbette ekspertizlerin de dikkatli olmaları gerekiyor. Satıcılar araçlarını gösterirken, aracın yanından hiç ayrılmamalı. Bu tür olaylara şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Böyle bir olay yaşayan vatandaşlar hemen savcılığa suç duyurunda bulunsunlar. Türk Ceza Kanunu’nun 159’uncu maddesine göre kendisine veya bir başkasına yarar sağlamak için hileli davranış gösterip, başkasının zararına neden olan kişi dolandırıcılık suçuyla yargılanır. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar” değerlendirmesinde bulundu.

TÜKONFED/GÜN ORTASI/FAHİŞ FİYATLAR/AV. İLYAS ÇELİK

@tukonfed tarafından hazırlanan ve saat 13.00 de @sputnik_TR @rsfm978 ‘da canlı yayınlanan Tüketici Masası programında @okanaslancom ‘ın konuğu Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Av. İlyas Çelik “Fahiş Fiyatlar ve Alınması gereken tedbirler” konusunda açıklamalarda bulundu.

TÜKONFED/GIDA GÜNDEMİ/GIDA KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ

Tüketici Konfederasyonu Gıda Komisyonunca hazırlanan Gıda Gündemi Programında bu hafta “Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemleri” konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Gıda Mühendisi Dilan Eren‘in yapacağı programa konuk olarak Tüketici Konfederasyonu Genel Sekreteri Semih Tömen ve Gıda Yönetim Sistemleri Uzmanı Gıda Mühendisi Onur Samed Çavdar katıldı.

DOLANDIRICILARDAN YENİ TUZAK, ‘EVLERE İŞ VERİLİR’

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise sosyal medyadaki dolandırıcıların işsiz veya dar gelirli kişileri hedef aldıklarının altını çizerken, şu uyarıları sıraladı: “Esenyurt, Bağcılar, Başakşehir gibi yerlerde paketleme ve süsleme gibi işler, çok düşük ücret karşılığında ev kadınlarına yaptırılıyor. Genelde Facebook üzerinden yapılan paylaşımları incelediğimizde 5 bin adetlik bir iş için 10 gün süre verildiği dikkat çekiyor. Vaatlere inanarak kapora ödeyen vatandaş, dolandırıcıların göndereceğini vaat ettiği ürünlerle ilgili kargo ücreti, vergi yükümlülükler adı altında para talepleri ile karşılaşıyor. Simsarların ağına düşenler, dolandırıcılık suçundan dolayı Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunsun ve tüketici hakem heyetlerine ödediği paranın iadesi için başvursun.”

SERVİS VE KUVER ÜCRETLERİ YASAL MI/TRT1/AYDIN AĞAOĞLU

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu TV ana haberlerde, lokanta, pastane, kafe benzeri yiyecek içecek satılan mekanlarda hesaba eklenen kuver ve servis ücreti hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜKONFED/KADINA DAİR/YEREL YÖNETİMLERDE KADINLAR

Tüketici Konfederasyonu Kadın ve Aile Komisyonunca hazırlanan “Kadına Dair” Programında bu hafta “Yerel yönetimlerde kadının rolü” ele alındı. BFDK Üyesi Berna DEVECİ‘nin sunacağı programa Muhtar Hülya BOZKURT katıldı.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/BALIK AVI YASAKLAMA UYGULAMALARI

Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonunca hazırlanan Çevre Dosyası programında bugün “Balık avı yasaklama uygulamaları” konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Aybüke Merve Güneş‘in yaptığı programın konuğu Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş oldu

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 09.05.2024 – ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ VE EĞİTİM

Kanal V TV de Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Özel Okul Ücretleri ve Eğitim” konusu ele alındı. “Özel okul ücretleri neden durdurulamıyor? Özel okul ücretlerine tavan fiyat uygulanabilir mi? Veliler neden Özel okulları tercih ediyor? Devlet okullarındaki okullar yeterli eğitim vermiyor mu?” Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları; TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ, Öğrenci Velileri Derneği (VELİDER) Başkanı Ömer YILMAZ, Şeffaflık ve Etik Derneği (ETİKDER) Başkanı Mehmet Tulga DÜLDÜL, Tüketici Konfederasyonu Eğitim Komisyonu Üyesi Emekli Öğretmen Hasibe YILDIRIM, Beyin Fırtınası Düşünce Kulübü Üyesi Berna DEVECİ ve Beyin Fırtınası Düşünce Kulübünden Eran TAPAN katıldı.

VERGİ KAYIP VE KAÇAĞINA YENİ DENETİM: POS CİHAZLARIYLA YAPILAN TAHSİLATLAR RADARDA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit ettiğini belirterek, bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandığını açıkladı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*