Tüketici Bülteni – 67

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

RİVA DERESİ SİYAHA BÜRÜNDÜ! DEREDEKİ KİRLİLİK ÇEVREYİ TEHDİT EDİYOR.

Riva deresi siyaha büründü! Deredeki kirlilik çevreyi tehdit ediyor. İstanbul Beykoz’da simsiyah akan Riva Deresi’nin yaydığı kötü koku dayanılmaz boyutlara ulaştı.

İSTANBUL’DAKİ TEHLİKE YENİDEN BAŞ GÖSTERDİ! UYKUDAN UYANAN AYILARA BENZİYOR.

İstanbul Boğazı köpüklerle doldu, Avcılar sahillerinde ise müsilaj görülmeye başlandı. İstanbul Boğazı’nda oluşan köpüklerin müsilajı hatırlattığını belirten TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, “Müsilaj uyuyor, uykuda olan müsilajı kışın uyuyan ayılara benzetiyorum” dedi.

REKABET KURULU, TÜRKİYE’DEKİ İKİ KARGO ŞİRKETİNİN BİRLEŞMESİNE RESMEN ONAY VERDİ.

Ülke genelinde faaliyet gösteren iki kargo şirketi birleşme niyet mektuplarını KAP’a bildirdi. İşte birleşme kararı alan kargo şirketleri. Pandemi dönemi sonrası önemini iyice artıran kargo ve taşımacılık sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Türkiye’nin önemli iki kargo şirketi aynı çatı altında birleşme kararı aldı. Şirketler birleşme niyet mektuplarını KAP’a bildirmişti. Kargo şirketleri Sendeo ve Kolay Gelsin’in sahipleri iki şirketin eşit ortaklık altında Kolay Gelsin adı altında birleşmesi için niyet mektubu imzalamıştı.

BOŞ KÜLAHTAN PARA İSTEYEN MADO’DAN AÇIKLAMA VE GERİ ADIM

Boş külahtan para isteyen MADO’dan açıklama!

“Tüm şubelerinde kilogram dondurma satışlarında külahların bedelsiz olarak verildiğini belirten MADO, söz konusu fotoğrafın franchise usulüyle bayilik alan bir şubede çekildiğini ve genel müdürlüğün bilgisi dışında alınan bir kararla uygulandığını” bildirdi.

Olayı “İstenmeyen bir durum” olarak niteleyen marka, boş külaha 6.5 TL isteyen şubeden tabelanın kaldırıldığını ve gerekli uyarı işlemlerinin yapıldığını vurguladı.

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT: TRAFİK SİGORTASINDA ORANLAR GÜNCELLENDİ! KİM NE KADAR ÖDEYECEK?

Trafik sigortasında prim artışları aylık olarak belirleniyor. 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak olan artış oranı yüzde 3.5 olarak belirlendi. Peki trafik sigortasında iyi sürücü ve kötü sürücü arasında fark ne kadar oldu? Ortalama bir hususi otomobil için ne kadar ödeniyor?

Konuyla ilgili merak edilenleri Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı açıkladı. 

Bağcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Trafik sigortası prim artışları maliyet endeksine göre belirlenecekti. Yani araç fiyatlarındaki artışa, parça fiyatlarındaki artışa, onarım maliyetlerine bakılacaktı. Bununla ilgili TÜİK’in verileri baz alınıp trafik sigortasında bunun ortalamasına göre maliyet çıkarılıp fiyat artışları buna göre belirlenecekti. Haziran ayı için yüzde 3.5 gibi bir artış yapılmıştı. Temmuz ayında da yüzde 3.5’lik bir artış belirlendi. Artış oranlarına başta sigorta şirketleri olmak üzere çok ciddi itirazlar geliyor. ‘Sadece enflasyon yüzde 75, yüzde 3.5 seviyesi düşük. Biz yüzde 140 oranında zarar ediyoruz’ diyorlar.

KİRADA YÜZDE 25 SINIRI SONA ERİYOR! HERKESİN AKLINDAKİ SORU: KİRACI ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?

Kira fiyatlarındaki hızlı artış sonrası kira fiyatlarına yüzde 25 zam sınırı uygulaması getirilmişti. İki yıldır temmuz ayında yenilenen uygulamanın bu yıl enflasyondaki düşüş beklentisi nedeniyle yenilenmesi beklenmiyor. Peki kiralarda zam miktarı neye göre belirlenecek? Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki gerilim durulacak mı?

EMLAKDER (Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği) Başkanı Avukat İbrahim Güllü, uygulama sonrası kiracı ve ev sahiplerini nelerin beklediğini açıkladı. Güllü açıklamasında, “11 Haziran 2022 tarihinden itibaren uygulanan kira artışlarına uygulanacak olan % 25 sınırlandırması 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erecek. Serbest Piyasa kuralına istisna olan sınırlandırma düzenlemesi peki faydası oldu mu? Piyasa içinden gelenlerin ve hukukçuların görüşüne göre olmadı. Enflasyonla mücadele ve fahiş kira artışını engellemek için ilk 7409 sayılı kanun ile kira artışına ilk sınırlama getirildi. 11.06.2022 tarihinde yürürlüğe girdi ve 11.01.2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklendi. Bu madde ile kira artış oranları sınırlandırılmaya çalışıldı. Bu sınırlandırma Konut kiraları bakımından 2/7/2023 ilâ 1/7/2024 (bu tarihler dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin olarak yeniden uzatıldı” hatırlatmasını yaptı.

ENFLASYONU ETKİLEYEN MİLYONLUK OKUL FİYATLARI! DUDAK UÇUKLATAN RAKAMLARA UZMAN UYARISI

Ağaoğlu “Enflasyonun üzerinde hesap yapan eğitim kurumlarının enflasyonun üzerinde kaç puan zam uyguladıysa bunun gerekçesini açıklamak zorundadır. Aksi halde bilinçli bir veli, tüketici mahkemesine başvurarak farkın iadesini talep edebilir. Örnek verecek olursak geçen sene 100 bin lira isteyen bir okul bu yıl 500 bin lira istiyorsa bu farkın gerekçesini açıklamak zorundadır. Yoksa konu mahkemeye taşınabilir. Bu fahiş fiyat artışları genel enflasyonu da maalesef olumsuz etkilemektedir. Enflasyonla mücadelede bu konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

TÜKETİCİLER ‘ALDATILMAYA’ KARŞI KORUMA ALTINDA

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu; Bu durumda ‘Erken rezervasyon fırsatları, %50’ye varan oranlarda tasarruf edin’ şeklindeki ilan aldatıcıdır. ‘Ticari Reklam ve Aldatıcı Ticari Uygulamalar Yönetmeliği‘ne aykırıdır.” 

Ağaoğlu bu durumu yaşayan ve zarara uğrayan tüketicilerin internet üzerinden tamamen ücretsiz şekilde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabileceğini belirterek muhtemel sonuç ve yaptırımlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Tüketici tarafından şikayet edilmesi ve durumun tespiti halinde Ticaret Bakanlığı bünyesindeki reklam kurulunca firmaya idari para cezası uygulanır. Ayrıca bu ilanlar da yasaklanabilir. Çünkü tüketici burada aldatılmakta. Tüketici fazla ödediği bedelin iadesi için ilanın görselleriyle birlikte tüketici hakem heyetine başvurarak aradaki farkın iadesini isteyebilir.”

ÇEVRE FELAKETİ KAPIDA. İSTANBUL’UN ALTINBOYNUZU OLARAK BİLİNEN HALİÇ SİYAHA BÜRÜNDÜ

TÜKONFED  Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, “Haliç’te havadan baktığımız zaman açık bir şekilde kanalizasyon atıkları olduğu gözüküyor” dedi.

ÖZEL OKULA GİTMEK HAYAL OLACAK!

Son zamanlarda özel okulların belirlediği eğitim ücretleri ve yemek, kırtasiye gibi ek hizmetler için istenilen bedeller konusunda her geçen şikayetler artmakta.

Türkiye’de sayılı özel okulların yıllık ücretleri 700 bin TL ile 1 milyon TL arasına çıkarken, özel okul velileri adına TÜKONFED Başkanvekili Avukat İbrahim Güllü, bu konudaki endişeleri ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Güllü, eğitim ücretlerindeki artışların aile bütçelerini ciddi şekilde etkilediğini belirterek, “Eğitim ücretleri, makul, kabul edilebilir ve ödenebilir olmaktan çoktan çıktı. Özel okulların istediği bu miktarları karşılamak birçok aile için artık kabul edilemez boyutlara ulaştı. Bu şartlarda birçok veli çocuğunu özel okuldan alarak devlet okullarına kaydını yaptırmaya başlayacak” dedi.

İBB MECLİSİ’NDEN ÇIKAN KARARLA İBB AKILLI BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ (İSBİKE) ÜCRETLERİNE YÜZDE 100 ZAM YAPILDI

İBB Meclisinden art arda zam kararları çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde, yükseköğrenim öğrenci yurtlarında aylık 1300 lira olan ücretin, yüzde 50 artışla 1950 lira olması kararlaştırıldı. Ayrıca İSPARK tarafından işletilen otoparkların ücretlerine de yüzde 50’ye varan, Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (İSBİKE) ücretlerine ise yüzde 100 zam yapıldı.

NİHAYET. BUNCA SENE BİNLERCE MAĞDURUN OLUŞMASINA NEDEN OLANLAR UTANIR MI ACABA?

Yalova Termal City olarak bilinen Karaderili Şirketler grubu yöneticileri Orhan Karaderili ve eşi Elvan Kermen Karaderili’nin de aralarında olduğu 29 kişi gözaltına alındı. Şebekenin, paravan olarak kullandığı şirket sayısının ise 21 olduğu belirlendi.

YETKİLİ İSİM AÇIKLADI: RESTORANLARDAKİ SÜRPRİZ ÜCRETİ BÖYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ!

Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu; müşterinin sipariş ettiği ürünler harici masaya gelen ‘su, çay, lavaş, ekmek, acılı ezme’ tarzı ürünlerden ekstra ücret alınacaksa eğer bunun müşteriye söylenmesi gerektiğinin zorunlu olduğunu aksi takdirde müşterinin ödeme gibi bir zorunluluğu olmadığını dile getirdi.

UZMANLAR VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ OTEL FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞINI DEĞERLENDİRDİ: CUMHURİYET TARİHİNİN EN PAHALI DÖNEMİ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yerli turistlere uygulanan yüksek fiyatların insan haklarına ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, turizm tesislerinde uygulanan yüksek fiyatların özellikle yerli turistler için büyük bir sorun haline geldiğini belirtti.

Ağaoğlu, “2 kişilik ve tek kişilik odalara 30 bin lira isteyen standart oda hizmeti sunulan işletmeler var. Üstelik bu fahiş fiyatlar kendi ülkesinin tüketicisine uygulanıyor. Ancak yabancı turistlere daha düşük fiyatlar veriliyor. Bu durum insan haklarına ve anayasanın eşitlik anlayışına aykırı”

Ağaoğlu, turistik tesis olarak belge almış olanların Turizm Bakanlığına, belgesi olmayanların ise Ticaret Bakanlığına şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, döviz fiyatlarında bir değişiklik olmamasına rağmen tatil sezonunun başlamasıyla birlikte otel fiyatlarının hızla yükseldiğini belirterek, bu durumun OVP’ye de uygun olmadığını ve genel enflasyon oranını artırdığını kaydetti.

Ağaoğlu, vatandaşların bu tür fahiş fiyatlarla karşılaştıklarında Ticaret Bakanlığı bünyesindeki haksız fiyatlandırma kuruluna alo 175 tüketici haklarına şikayette bulunmalarını tavsiye etti.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*