Tüketici Bülteni – 69

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

SIRMA: EKONOMİK KRİZ SAĞLIKLI BESLENMEYE İZİN VERMİYOR

Türkiye’de ekonomi kötüleştikçe vatandaşın yeme alışkanlıkları da değişiyor. Yağsız süt marketlerdeki raflarda neredeyse yok satıyor. Zeytinin sabun için kullanılan ham maddesi pirinadan yağ yapılıyor. Ekmek arası pilav da sosyal medyada gündem oldu. 

Tüketici Konfederasyonu Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Başkanı ve Gıda Mühendisi Nurten Sırma: “en büyük aldatmacanın ambalajlarda olduğunu söyledi. Pirina yağı ve zeytinyağı arasındaki en büyük benzerlik ise iki ürünün ambalajında da zeytin görselleri kullanılıyor.”

TÜKONFED BANKACILIK KOMİSYONU BAŞKANI ÖLMEZ: “BDDK MAĞDURİYET YARATIYOR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeterli denetim yapmamasını gerekçe göstererek tüketici aleyhine atılan adımlarda dolandırıcılara dolaylı yoldan destek olunduğunu iddia etti. 

Ölmez, BDDK, özellikle tüketici işlemlerinde yeterli denetim yapmaması nedeniyle, tüketici aleyhine dolandırıcılara dolaylı destek olmaktır. Ayrıca, Gazi Meclisimizde yapılacak görüşmelerde, Bankalardan istenilen bilgilerin, ‘sır’ gerekçesine sığınılarak gönderilmemesine izin verilmeyeceğine inanıyorum. Çünkü, finansal dolandırıcılık toplumumuz üzerinde ekonomik ve sosyal derin yaralar açmış, açmaktadır. Gazi Meclisimizde yapılacak görüşmelerden önce görüşlerimizi açıklamak ve yaratılan bilgi kirliliğinin de dağıtılmasına katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

KİRLİLİK MENEKŞE DERESİ’Nİ VURDU: MÜSİLAJIN KAYNAĞI BURASI MI?

Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş; İstanbul’un gözbebeği yerlerinden olan Menekşe Deresinin son halini değerlendirdi. 

Küçükçekmece’de bulunan Menekşe deresinin yüzeyi kirlilik nedeniyle yosun tutmaya başladı. Çetintaş, “Buradaki partiküllerin denize taşınması ile müsilajın hızlı bir şekilde büyümesi mümkün gözüküyor. Eskişehir’de bir dereyi nasıl ıslah edip adeta nasıl Venedik’e döndürdüler ise Küçükçekmece’nin de bu şekilde olması gerekirken nasıl kötü ve atıl bir durumda olduğunu görüyorsunuz. Buradaki kirliliği yaşıyoruz. Karşıda iskeleye balıkçı teknesini çekiyor ama çoğunu kıyıya atıyor. Kıyıdaki çöpler ise bu dereye karışıyor. Burada bir de kendilerine özel kulübeler falan yapmışlar. Bu dere müsilaj kaynağının ta kendisidir” dedi. Ve yetkililere seslendi: “Menekşe Deresi değil artık Kurbağalı dere. Belediyelerin acilen duruma el atması lazım”

KIYI İŞGALLERİNE KARŞI EYLEME OTEL MÜDAHALESİ

Bodrum’un Torba Mahallesi’nde kıyı işgallerine karşı yapılan eylemde, kıyıdan pankartlar ve sloganlarla geçmek isteyen eylemcilere bölgedeki otelin yetkilileri müdahale edince arbede yaşandı. Otel yetkilileri, görevi başındaki polis ve basın mensuplarına da saldırdı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde her pazar günü farklı bir sahilinde kıyı işgallerini protesto eden “Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi”, bu haftaki eylemi Torba sahilinde gerçekleştirdi. 

Yurttaşlar ellerinde, “Kıyı Kanunu Uygulansın”, “Denizler, Nehirler, Sermaye Değiller”, “Kıyılar Halkındır”, “Özgür Kıyılar” yazılı dövizlerle kıyı boyunca yürüdü.

ÖZBUDUN SORDU: KORUMA ALTINA ALINDI MI?

Prof. Dr. Serap Yazıcı Özbudun; TBMM’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bir soru önergesi vererek, Korkuteli ilçesi Manay köyünde istismara maruz kalan zihinsel engelli çocuk olayından bakanlığın haberdar olup olmadığını sordu. Çocuğun koruma altına alınıp alınmadığını sorarak, olayı kamu makamlarına bildirdiği için tehditler alan sorumlu yurttaşların koruma altına alınması ile ilgili bir çalışma olup olmadığının açıklanmasını istedi.

81 İLDE DUYURULDU: HERKESİ İLGİLENDİRİYOR! KURUŞ İNDİRİM YAPILMADAN TAHSİL EDİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 81 ildeki tüm vergi dairelerinin uzlaşma komisyonlarına talimat gönderildi.

Yeni düzenlemeye göre, uzlaşma komisyonu, mükellefe sadece uzlaşma konusu vergi ve ceza tutarlarını teklif edebilecek. Mükellef, bu teklifi kabul ederse uzlaşma sağlanacak. Teklifi reddederse uzlaşma sağlanamamış sayılacak. Bu durum, vergi cezalarında indirim imkanının kaldırılması anlamına geliyor. 

Ancak, vergi cezalarını indirim olmadan kabul eden mükellefler, geçmişte olduğu gibi yapılandırma imkanlarından faydalanabilecekler.

MARKET ZİNCİRİ FİLE MARKETLERİ NAKİT ÖDEMEYİ KALDIRIYOR! YENİ UYGULAMA İLE BİR İLKE İMZA ATACAK

Zincir marketlerden File, bazı şubelerinde nakit ödeme yöntemini kaldırma kararı aldı. 8 Temmuz 2024 tarihinden itibaren, belirli mağazalarda yapılan alışverişlerde yalnızca kredi ve banka kartları ile ödeme kabul edilecek.

İDDİA: 161 YILLIK DEV SİGORTA ŞİRKETİ TÜRKİYE’DEN ÇEKİLİYOR

1863 tarihinden bu yana faaliyet gösteren dev sigorta şirketi Türkiye’den çekileceği öne sürüldü. 1831’de İtalya’da kurulan şirket, Türkiye’nin ilk sigorta firması olarak biliniyor. 

İtalyan sigorta devi Generali, Türkiye ve Filipinler’deki birimlerini satmayı planladığı iddia edildi. 

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Assicurazioni Generali SpA, Türkiye ve Filipinler’deki birimlerini satışa çıkaracak.

HÜSEYİN ÖLMEZ/BANKA HESABININ KULLANDIRILMASININ TEHLİKELERİ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, vatandaşların banka hesaplarını başkasına kullandığında yaşayacağı sorunları dile getirdi.

Finansal tüketicinin yasal sorumlulukları hakkında çalışma yürüttüklerine dile getiren Ölmez, banka hesaplarının kullandırılmasını sakıncaları hakkında şu maddeleri sıraladı:

-Başkasının mevduat hesaplarını kiralayanlar, parayı bankamatiklerden çekerek ya da hesaba internet üzerinden ulaşabiliyorsa kripto para alarak izlerini kaybettiriyor.

-Hesapları kiralamanın ağır yaptırımları var.

-Emniyet güçleri, kullanılan hesap sahiplerine kolayca ulaşarak yargıya teslim ediyor.

-Şu anda suça karışarak kimliği tespit edilemeyen 18 bin hesap bulunuyor.

Ölmez’in vatandaşlara uyarısı şöyle: “Lütfen hesaplarınızı kiralamayın. Kiralamadan bir miktar para alabilirsiniz ama karşılığında ağır cezada yargılanırsınız. Bu da her işlem için 3 yıldan 10 yıla hapis cezası anlamına geliyor.”

Ölmez, BDDK’nın şüpheli işlemler konusunda bankaları uyarmalarını isteyerek, sorunun çözümü için de IBAN numarası alınmış ama kişisel bilgileri olmayan hesapların işleme kapatılmasını öneriyor.

FİTCH, TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN GÖRÜNÜMÜNÜ ‘NÖTR’DEN ‘İYİLEŞİYOR’A REVİZE ETTİ

Fitch’in bankacılık notunu yükseltmesi ekonomiye olumlu yansıyacak.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Finans Komisyonu Başkanı Dr. Selçuk Gülten, Fitch’in Türk bankacılık sektörünün görünümünü ‘nötr’den ‘iyileşiyor’a revize etmesini “olumlu bir adım alarak” değerlendirdi. 

Gülten: “Ekonomi alanında yaşanan gelişmeler, Türk bankalarının görünümünü pozitife dönüştürdü. Türk bankaları artık uluslararası piyasalardan biraz daha kolay fon temin edebilecek ve daha düşük maliyetle fon alabilecek. Kripto para yasanın Meclis’ten geçmesi ve Türkiye’nin gri listeden çıkartılması süreci izlenecek ve ekonomideki notlandırmaları gitgide artıracak.

EV SAHİPLERİ 1 YILLIK PEŞİN VE ÇIKIŞ TAAHHÜTNAMESİ ALMAYA BAŞLADI

Kira zamlarında yüzde 25’lik tavan artış oranı uygulaması 1 Temmuz 2024 itibariyle sona eriyor. 

Tüketici Konfederasyonu Emlak Komisyonu Başkanı Bora Tren açıklamalarda bulundu.

Tren; “Uzamazsa eski sisteme geri dönülecek. Eski sistem dediğimiz de senelik enflasyon oranında TÜFE’nin 12 ayın ortalaması oranında devam edecek. Mal sahipleri şikâyet ediyor. Kiracılar bu durumda oldukça memnun gözükür. Ama mal sahipleri de kendilerine özgü tedbirler almaya başladı. 1 yıllık peşin istemeye ve çıkış taahhütnamesi almaya başladılar. Bu da kiracıları oldukça zorluyor. Önümüzdeki dönemde kira tespit davalarının ikiye, üçe katlanacağını öngörüyoruz” dedi.

BANKADA HESABI OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR! IBAN NUMARALARIYLA İLGİLİ FLAŞ TALEP!

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez önemli açıklamalarda bulundu.

Son dönemde artan banka hesabı dolandırıcılığı vakaları, Türkiye genelinde büyük bir endişe kaynağı haline gelmiş durumda. Banka müşterileri, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarına karşı giderek daha fazla tedirginlik yaşıyor. Önümüzdeki günlerde de bu konunun Meclis’te masaya yatırılması bekleniyor. Meclis’te alınması gereken kararlar hakkında beklentileri aktaran Ölmez, “Gazi Meclisi’nden finansal tüketici olarak beklentilerimiz şunlardır: Emniyet tarafından düzenlenen rapor dikkate alınarak dolandırıcılar için caydırıcı cezalar düzenlenmeli ve diğer önlemler alınmalıdır. Bankalara şüpheli işlemler konusunda cezai yaptırımlar getirilmeli ve makul sürede blokaj yapma yetkisi verilmelidir. BDDK’nın mevcut yasal zorunlulukları bankalar tarafından uygulanmasını sağlaması için denetim yapması ve yaptırım uygulaması gerekmektedir. Bankalarda kişisel bilgileri olmayan IBAN numaralı hesaplar derhal işleme kapatılmalıdır. Hesap kiralama işlemlerinde tüm taraflara ayrı yaptırımlar uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

KURAKLIK KAPIMIZI ÇALIYOR!

Küresel iklim değişikliği, bilinçsiz su kullanımı Antalya’nın Kepez ilçesinde dünyaca ünlü Düden Şelalesi’ni besleyen DSİ kanalı kurudu. Kepez ilçesinin Çamlıbel, Erenköy, Kanal, Yeni Emek, Fevzi Çakmak, Kuzeyyaka, Ayanoğlu, Gazi mahalleleri ile Şelale ve Düden Caddesi güzergahında bulunan DSİ kanalının içler acısı durumu bazı mahalle muhtarlarının katılımı ile yapılan inceleme ile gözler önüne serildi,

ALS, PARKİNSON, ALZHEİMER VE BEYİN KANAMASI HASTALARINA ÇARE TÜRK BİLİM İNSANINDAN..

Türk Bilim İnsanı Doç Dr. Hande Özdinler ölü beyin hücrelerini yeniden canlandırmayı başardı. ALS, Parkinson, Alzheimer ve beyin kanaması hastalarına çare olacak.

FİNANSAL DOLANDIRICILIK

Ölmez, konuya ilişkin, “Finansal dolandırıcılık, toplumumuz üzerinde ekonomik ve sosyal derin yaralar açmış, açmaktadır” dedi. 

Bankaların dolandırıcılık olaylarındaki davranışlarına da değinen Hüseyin Ölmez, Bankalarımız dolandırıcılık olmadan; hassas davrandığı, finansal tüketici çeşitli yöntemlerle uyardığı halde, dolandırıcılık olayı gerçekleştiğinde, tüm sorumluluğu ve faiziyle riski tüketiciye yüklemekte aradan çekilmektedir. Tüketiciden, dolandırıldığı parayı faiziyle tahsil etmektedir. Maalesef Bankalarımız genellikle, dolandırılan finansal tüketicilerin taleplerini reddetmektedir” diye konuştu.

POLİTİKA FAİZİ KARARI ENFLASYONA BAĞLI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50’de tuttu. 

TÜKONFED Finans Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Dr. Selçuk Gülten, merkezin aldığı kararı değerlendirdi. 

Merkez Bankası’nın yaklaşımı, eğer enflasyon beklentilerin üzerinde gelirse faizi artırmak ve eğer beklentilerin altında kalırsa faizi indirmek doğrultusunda. Ve bu doğru bir yaklaşım. Eğer haziran enflasyonu yüzde 2,5 ile 3 puan arasında çıkarsa, bu artık enflasyonda iniş trendinin başladığı anlamına gelecek ve ‘Merkez Bankası’nın faiz artırmasına gerek kalmadığı’ şeklinde yorumlanacak. 

Gülten, dünyada uygulanan faiz politikasının Türkiye’yi de desteklediğini belirterek; dış basında şimdiden Türkiye için “Acaba aralık ayında faiz indirimine gidecek mi?” diye yorumlar yapılmaya başladığını da dile getirdi.

6 AY 6 BİN KM ŞARTI 2025’E UZATILDI

Ticaret Bakanlığı, “otomotiv ticaretinde 6 ay-6 bin kilometre ve ilan kısıtlaması” düzenlemelerinin 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı, ayrıca bugüne kadar 6 ay – 6 bin kilometre düzenlemesi kapsamında, otomobil yetkili bayisi ile oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL ceza uygulandığını söyledi. 

Yeni alınan kararla birlikte, ikinci el araçların sıfır fiyatından yüksek bir şekilde ilana koyma yasağı da uzatılmış oldu. Araç fiyatlarının sürekli yükselmesinden dolayı sıfır olarak alınan bir aracın ikinci el fiyatı, belirli bir süre sonra sıfır fiyatının üzerine çıkabiliyordu.

6 AY ÖNCE PARA ETMEDİĞİ İÇİN ATILAN LİMON 100 LİRAYA ÇIKTI!

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü Limon fiyatlarının neden arttığını değerlendirdi. 

Limon fiyatları uçtu neredeyse kg fiyatı 100 TL’ye yaklaştı. Limon üretiminin yapıldığı merkezlerde bile limonun fiyatı 30-40 TL, 

Limon dayanıklı bir üründür. Limon veriminin bol olduğu ve para etmediği dönemde limon dalında bırakıldı ve çürütüldü. Hasat edilecek limon kalmayınca depolardaki limonlar satılmaya başlandı, fiyat yükseldi. Bu dönemde limon üreticisi desteklenseydi bugün bu fiyatlarla karşılaşılmazdı. 

Hal yasasının çıkması halinde bir ölçüde fayda sağlayacaktır. Çünkü hal yasası üreticiye ücretsiz yer tahsisi sağlayacak ve doğrudan satış yaparak vurguncu ve stokçulara engel olunabilecektir.

EN HIZLI İNTERNETİ KULLANAN ÜLKELER AÇIKLANDI: TÜRKİYE KONGO’NUN GERİSİNDE

Türkiye, sabit internet hızında Kongo’nun gerisinde kalarak 111’inci sırada yer aldı.

Ülkelerin mobil ve sabit bant internet hızlarını aylık olarak sıralayan hız testi şirketi “Speedtest by Ookla” yayınladığı raporda ülkelerin internet hızlarını açıkladı.

Bağlantı veri hızı ve gecikme süresi gibi internet erişim performansını ölçen Speedtest by Ookla, ülkelerin mayıs ayı mobil ve sabit bant hızlarını rapor halinde yayımladı. 

Türkiye’nin ortalama sabit internet hızı 44,21, ortalama sabit indirme hızı 13,54; mobil internet hızı 40,77 Mbps, ortalama mobil indirme hızı ise 14,38 Mbps oldu. 

Türkiye, mobil hız konusunda 147 ülke arasında 68’inci, sabit internet hızında ise 181 ülke arasında 111’inci sırada yer aldı. 

Dünya genelinde mobil internet indirme hızı ortalama 52,48 Mbps, sabit internet ortalama indirme hızı 93,67 Mbps olarak belirlendi. Hem mobil internet hem de sabit internet hızlarında Türkiye küresel ortalamanın gerisinde yer aldı.

MARKETLERDE “NAKİT” DÖNEMİ BİTİYOR MU?

Bir zincir market, bazı şubelerinde nakit ödemeyi kaldırıp, sadece kredi ve banka kartıyla ödeme kabul edileceğini duyurdu. 

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu: “Bu kanuna aykırı. Kara listeye girmiştir, kredi kartı yoktur, markete gidecek ekmek alacak biz sana satmıyoruz, olmaz öyle şey” 

“Vitrinde, rafta, teşhirde satışa sunulan ürünün satışından imtina edilemez, kaçınılamaz diyor. Hem buna aykırılık var hem Türk parasını koruma kanununa aykırılık var.”

SAHİLLER KİMİN?

Bir yandan otellerin ve plaj işletmelerinin müşterisi olmayanları engellemek için kıyılara çektikleri barikatlar, plaj işletmelerine giriş ücretlerinin ya da şezlong ve şemsiye kiralarının yüksekliği. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Kıyılar halkındır” açıklaması, Anayasa’nın 43. Maddesi ile Kıyı Kanunu’nun 5. Ve 6. Maddesine uygun ancak gerçekliğe değil. Bakanlığa bağlı MUÇEV’in kontrolündeki Fethiye Ölüdeniz için belirlenen giriş ücreti ya da Çeşme Alaçatı’da hafta içi 800 hafta sonu 1000 TL giriş ücreti ile karşılaşanların aklına Kıyılar hangi halkın sorusu gelebilir. 

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü de Kıyı Kanunu’na göre kıyıların, sahillerin kamuya ait olduğunu hatırlatarak, kamuya ait alanların tüketici için bir hak olduğunu, ücretsiz yararlanılması gerektiğini söylüyor.  Şezlong şemsiyenin kiralanabileceğini ancak bu kiralama ücretinin fahiş olmaması ve sahile gelen tüketiciye dayatılmaması gerektiğini, tüketicinin böyle bir durumla karşılaşması halinde şikayetçi, davacı olabileceğini belirtiyor.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*