Tüketici Bülteni – 70

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

ERGENE NEHRİ SADECE 9 KM BİLE TEMİZ KALAMIYOR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, Ergene nehrinin doğduğu yer ile simsiyah aktığı yeri tespit etti ve uyardı.

Çetintaş: “30 yıldır Ergene nehrini temizleyeceğiz diyen tüm siyasi partiler görsün. Ergene Nehri kaynağından tertemiz doğduktan sonra sadece 9 km ötede simsiyah akıyor.“

VATANDAŞ İSYAN ETTİ! TAKSİLERDE ‘POS KOMİSYONU’ İLE ZAM

Taksilerde kredi kartı ile ödeme imkanı sağlayan pos aplikasyonlarında alınan komisyonlar yüzde %10’a çıktı, komisyon müşteriye yansıtılmaya başlandı.

Taksi ücreti 780 TL tutan müşteri kredi kartı ile ödeme yaptığında 857 TL ücret alındığının gördü. Makbuzda 77 TL de ‘hizmet bedeli’ olarak komisyon alındığını gören yolcu duruma tepki gösterdi.

Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu uyardı, “5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. Maddesinde ‘Kartlı ödemelerde herhangi bir hizmet bedeli yansıtılamaz. Bu komisyon bedelleri hukuka aykırıdır. Fark ödeyen vatandaşlarımız iade için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak yasal faizi ile ödedikleri komisyonları geri alabilirler. Artık bu konuda İnternetten de başvuru yapılabilmektedir. Başvuruda hiçbir ücret alınmamaktadır”

PURSAKLAR BELEDİYESİ CEZA KESMEKLE KALMADI TÜKETİCİYİ YANILTAN İŞLETMEYİ KAPATTI VE AFİŞE ETTİ

Pursaklar Belediyesi denetlediği, kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olan işletmeye cezai işlem uygulayarak 1 gün geçici süre ile kapattığı gibi afişe de etti.

Tükonfed olarak Pursaklar Belediyesi ve belediye başkanı Ertuğrul Çetin’e x platformundan ceza kesilen işletmelerin afişe edilmesi gerektiğini de dile getirmiştik.

Pursaklar belediyesinin x paylaşımında daha önce de fiyat farkına yönelik işletmeleri denetlediklerini görmekteyiz. Türkiye’de bizim tespitlerimize göre ilk kez bir belediye denetimlerde ceza kesmenin dışında işletmeyi afişe etti.

Şok Marketler ilgili şubesinin önüne konulan tabelada “Bu işletme etiket fiyatı ve kasa fiyatı farkından dolayı vatandaşımızı yanıltmakta ısrar ettiği için belediye encümeni tarafından 1 gün süre ile kapatılmıştır” yazıldığı görüldü. Pursaklar Belediyesi ve belediye başka Ertuğrul Çetin ve karara imza atan belediye encümen üyelerini kutluyor, ciddi belediyecilik sorumluluğu anlayışı göstermiş oldukları tüketiciyi koruyucu bu tarz uygulamalarının diğer belediyelere de örnek olmasını dileriz.

YALOVA TERMAL BÖLGESİNDE; ORHAN KARADERİLİ VE EŞİ ELVAN KARADERİLİ’NİN SUÇ LİDERLİĞİNİ YAPTIĞI ORGANİZE ÖRGÜT 36 BİN KİŞİYİ İKİ KEZ DOLANDIRDILAR!

Bu zamana kadar aralarında hakimler, savcılar, üst düzey bürokratların da bulunduğu en az 36 bin kişiden 10 milyar liralık haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı.

Yalova’da özel eğitimli, ikna kabiliyeti yüksek kişileri kullanarak “ucuz tatil” vaadiyle devre mülk satan çete 36 bin kişiyi dolandırdı. Çete 10 milyar lira vurgun yaptı. Soruşturma kapsamında, mağdur olan her bir kişinin 5 bin yılda sadece 1 gün tatil yapabileceği hesaplanırken, suç örgütünden ayrılan bir grubun da mağdurları arayıp “Yardım edeceğiz” diyerek bir kez daha dolandırdığı ortaya çıktı.

TÜRKİYE’NİN MAVİ BAYRAKLI SAHİLLERİ NE KADAR BUNU HAK EDİYOR?

Tükonfed Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, Mavi Bayraklı Plajları sorguladı. Mavi Bayrak Uygulamasının Perde arkasını anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göre;

Türkiye mavi bayrakta dünya 3’üncüsü. Türkiye, mavi bayraklı plaj sayısı ile zirvedeki yerini korudu,

2023’te 551 olan mavi bayraklı plaj sayısı 2024’te 567’ye yükseldi. En çok mavi bayraklı plaj Antalya’da bulunuyor. 27 Marina, 18 Turizm Teknesi ve 9 Bireysel tekneye mavi bayrak verilmiş.

Çetintaş: Marmara kıyılarına gidin de mavi bayraklı plajları görün. Denizlere girilmesi mümkün değil, kolibasili var. Bunlara nasıl mavi bayrak veriyorsunuz? anlamak mümkün değil. 

Mavi Bayraklı yerler bağımsız uluslararası denetim kuruluşları tarafından mavi bayrağı hak edip etmediği incelenmeli? Hak etmeyenlerin mavi bayrakları geri alınmalı.

KIRKLARELİ SERVEST KOYU PİSLİK İÇİNDE

Tükonfed Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, Servest Koyundaki çevre kirliliğini yerinde tespit etti.

Çetintaş; Kıyılar, denizler sanki içine CİN kaçmış gibi davranan insanlar tarafından kirletiliyor. Maalesef bunların sayısı bulaşıcı mikrop gibi yayılarak gün geçtikçe artıyor. Sanki bu yaptıklarından zevk alıyorlar. Çevreyi kirletenler yakalanmalı ve yasal işlemler uygulanmalı.

PROF. DR. GÜNDOĞDU: 25 KURUŞLUK DEPOZİTO SİSTEMİ ÖLÜ DOĞACAK

Yılda yaklaşık 20 milyar tek kullanımlık ambalajı geri kazanmayı hedefleyen depozito iade sistemi, 2025’te devreye girecek. Ambalaj başına 25 kuruşluk depozito bedeli belirlendi.

Mikroplastik Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sedat Gündoğdu, “25 kuruşun 2025’te bedel olarak konması sistemin ölü doğmasına neden olacak” dedi.

KİRADA ‘YÜZDE 25’ SINIRI BİTİYOR

TÜKONFED Başkanvekili Av. İbrahim Güllü ve TÜKONFED Emlak Komisyonu üyesi ve Emlak Federasyonu (EMFED) Gayrimenkul Danışmanı Halil Güven, yüzde 25 sınırlamasının 1 Temmuz itibarıyla kalkmasıyla devreye girecek sistemi anlattı.

Güven, yeni dönemde kira artışlarının Türk Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesi uyarınca yapılacağını, 2 Temmuz tarihinden itibaren yenilenecek olan kira sözleşmelerinde yüzde 25 sınırı uygulanmayacak. Bu, önemli bir ayrıntı” diye ekledi. Güven, kira artış oranlarının her ay TÜİK tarafından açıklanan TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranına göre hesaplanacağını belirterek, “Kanunen artış oranı TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranını geçemeyecek. Mahkemeler dahi bu oranın üzerinde artışa karar veremeyecek” dedi.

TÜKONFED Başkanvekili Av. İbrahim Güllü kira artışlarının önlenebilmesi için, “bölgeye göre tavan fiyat uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Hem bölgenin hem de evin özellikleri dikkate alınarak bir fiyat belirlenmesi gerekir.”

SERPME KAHVALTIDA İSRAFIN BOYUTU ÜRKÜTÜCÜ

Tükonfed Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü TV 100 de Serpme Kahvaltı ve israfın boyutlarını değerlendirdi.

Güllü: Serpme kahvaltı konusu gerçekten çok önemli. Türkiye’de ciddi anlamda bir israf var. Dünya’da 1.2 milyar kilo gıda israfı var. Türkiye’de 2019 yılı rakamı itibariyle yılda 214 milyar liralık gıda israf ediliyor ve bunun yaklaşık 100 milyar lirası serpme kahvaltıya dayalı olarak israf oluyor.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER GÜVENLİ Mİ?

TÜKONFED Otomotiv Komisyonu Üyesi Turan Altın, elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlu araçlara göre daha güvenli olduğunu belirtti. Altın, “Bu araçlar, içten yanmalı motorlu araçlara oranla bin kat daha güvenli. İçten yanmalı bir aracın tutuşma ihtimali yüzde 1’ken, bu araçların oranı on binde 1” dedi.

TBMM’DE TÜRK KAHVESİNE ZAM!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), ekonomik menüsüyle bilinen Türk kahvesine zam yapıldı.

Türk kahvesinin fiyatı 3,5 liradan 5 liraya yükseltildi. Uzun süredir 3,5 lira olan fiyat, yeni düzenlemeyle birlikte artış gösterdi.

ÖNEMLİ OLAN ZAM ORANINDAN ÇOK, ALIM GÜCÜNÜN YÜKSELMESİ

TÜKONFED Finans Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Dr. Selçuk Gülten, TÜİK’in enflasyon rakamlarını ve tamirlerle emeklilere yansıyan zam oranlarını değerlendirdi.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda, aylık bazda yüzde 1,64 artış gösterdi. TÜFE, haziranda geçen yılın aralık ayına göre yüzde 24,73, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 71,6 oldu.

Bu şartlarda işçi ve Bağ-Kur’lu emekliler yüzde 24,73, memur ve memur emeklileri de yüzde 19,31 zamaldı.

Gülten‘e göre, açıklanan enflasyonla şekillenen maaşlar ise yeterli değil. Yıllık yüzde 60 maaşın artırıldığı halde geçinemediğini belirten emekliler için alım gücünü artırıcı ilave tedbirlere artırılması gerektiğine vurgu yapan Gülten, önemli olanın zam oranından çok, alım gücünün yükselmesi olduğunu belirtti.

İNTERNET BANKACILIĞI DOLANDIRICILIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez tüketicilere dikkat edecekleri konuları aktardı.

Ölmez: “Yasal olarak tüm zarar, faizi ile finansal tüketiciye yükleniyor”

Ölmez, bankacılık alanında yapılan işlemlerde ağır kusurlu sayılmamak için dikkat edilmesi gereken 23 öneri sundu.

1 – İnternet veya cep (mobil) bankacılığı kullanıyorsak, cep telefonumuzda ve bilgisayarlarımızda etkin bir virüs programı mutlaka olmalı.

2 – Tüm bankalar, uygulamalardan karşılaştıkları, dolandırıcılık olaylarına karşı, müşterilerini, e-posta ve kısa mesajla ve bankamatiklerdeki açıklamalar ile bilgilendirmekte, alınması gereken önlemleri de söylemektedir. Bu bilgilere göre eksik uygulamamız varsa tamamlamamız gerekir.

MEMUR MAAŞ FARKLARININ YATACAĞI TAKVİM NETLEŞTİ

Gözler ise memur ve emekli maaş zammının yatacağı tarihe çevrildi.

TÜKONFED Finans Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Dr. Selçuk Gülten, memurların ek zam alacağı tarihi daha önceki uygulamaya dayanarak şöyle aktardı: Memurların zamlı maaşları, her zaman maaş aldıkları periyotta yani 15 Temmuz tarihinde hesaplarına yatırılacak. Zam farklarının ise hesaplamaların yetişmesine göre ya ayın 15’inde ya da 20 ile 21 Temmuz tarihleri arasında hesaplara yatırılması bekleniyor.

D-8 ÜKELERİ İÇİN YENİ NESİL TAKAS SİSTEMİNİN TANITIMI YAPILDI

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü ülkeleri için, As Holding tarafından geliştirilen D-8 Yeni Nesil Takas Ticaret Sistemi’nin (NGBT) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, D-8 Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulkadir İmam, Bangladeş Ticaret Bakanlığı Sekreteri Ayşe Akhter​​​​​​​, As Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Doğanay, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, üye ülkelerin delegasyonları ve özel sektörden temsilciler katıldı.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Platformu Genel Başkan Murat Doğanay; D-8 ülkelerinin rakamlarına değinerek, bu etkili rakamların üye ülkeler arasındaki ticaretin artması durumunda çok daha fazla anlam ifade edeceğini vurguladı.

ÖZEL OKULLARIN KADEME BAŞLANGIÇ FİYATLARINA YASAL ARTIŞ SINIRI GETİRİLMELİDİR.

Özel okul fiyatları aldı başını gidiyor. Enflasyonu etkiliyor. Bir öğrencinin eğitim ücreti 1 milyonu geçti. Sorun altından kalkılamayacak boyutlarda. Özel okul ücretlerine düzenleme getirilmeli.

Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu: Özel Okulların kademe başlangıç fiyatlarına yasal artış sınırı getirilmelidir.

SARIYER ORMANLARI VE SAHİLLERİ

Ormanlarımız, sahillerimiz hunharca kirletiliyor. Müdahale ve temizlik maalesef yok.

Tükonfed Çevre Komisyonu Başkanımız Zafer Murat Çetintaş konuyu yerinde inceledi.

SEYAHAT ORGANİZASYONU ACENTELER İÇİN ZORLAŞTI: VİZE İÇİN 17 BİN PASAPORT BEKLİYOR!

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Turizm Komisyonu Başkanı ve Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Mehmet Gem açıklamalarda bulundu.

Gem: büyük bir seyahat acentesinin Avrupa Birliği vize onayı için bekleyen 17 bin pasaportu olduğunu açıkladığını hatırlatarak, Türkiye’de ortalama 4 buçuk milyona insanın yurtdışına turizm amaçlı gittiğini ancak bu rakamlarda bu sene büyük bir düşüş olmasını beklediklerini söyledi.

Ekonomi yönetiminin dövize uyguladığı politikalar nedeniyle acentelerin gerçek bir turizm geliri elde edemediğini öne süren Gem “Maliyetler arttığı için, diğer ülkelere göre döviz artışı da olmadığı için, fiyatları arttırmak zorunda kalıyoruz ve bu durumda diğer ülkelerle fiyat rekabetinde pahalı ülke olarak konumlanıyoruz.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*