Tüketiciler günü ve finansal tüketiciler

15 MART TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ VE ÜLKEMİZDE FİNANSAL   TÜKETİCİLER

Birleşmiş Millet, 1985 yılında 15 Mart’ın, Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır.

Bugün Dünya’da yaşayan her insan, doğumundan ölümüne tüketicidir.

Tüketici Hakları Gününe ülkemizde hak ettiği değer bugüne kadar verilmemiştir. Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle, yaşamın her alanında, tüketici haklarının ihlal edildiğini görmekteyiz.

Hemen belirtmek gerekir ki; Anayasamızın 172. maddesi devletimizi Tüketici Haklarını korumakla görevlendirmiş; AB uygulamalarına paralel olarak 6502 Sayılı Tüketicin Korunması Hakkında Kanunda kabul edilmiştir. Eş deyişle; Tüketici hakları ile ilgili yasal düzenleme aslında yeterlidir. Ancak, yasal düzenlemelere rağmen uygulamada tüketici aleyhine yaşanmaktadır.

Yaşadığımız ekonomik krize paralel olarak, hakları en çok ihlal edilen tüketici grubu finansal tüketicilerdir.

Yaşanılan ekonomik gelişmeler nedeniyle; finansal tüketiciler gelirlerine (harcanabilir paralarına) bağlı olarak banka ilişkileri farklılaşmış ve fiili olarak 2 ayrı gruba bölünmüşlerdir.

Uygulanan parasal sıkılaştırma politikaları, tüketici açısından olumsuz sonuçları en fazla harcanabilir geliri az olan kesimi etkilemektedir. Yaşamsal gereksinmelerini, kredi kartı ve tüketici kredileri ile karşılamaya çalışan tüketicilerimiz, uygulanan önlemler nedeniyle yaşam kaliteleri ciddi olarak olumsuz etkilenmektedir.  Özellikle, kredi kartı limitleri gelirlerine paralel olarak düşük olan bu kesimin, asgari ödemeleri nedeniyle, kredi kartı borçlarının önemli kısmı, geçmiş dönem borçlarıdır ve bu borçlarına her ay akdi faiz oranı %3,66 aylık faiz uygulanmaktadır. Bazı bankaların bunu haksız olarak nakit çekme faizi olan % 4,42 uyguladığı şikayetleri vardır. Uygulanan bu faizler kredi kartı borçlarına eklenmektedir. Asgari ödemeler nedeniyle biriken kredi kartı borçları donuk kredi niteliğine dönüşmüştür. Kanuni takibe düşmesi riski oldukça fazladır. Kredi kartlarında icra uygulamalarının daha da fazlalaşması toplumuzda sosyal sorunlarında artacağı açıktır.

Bankaların pek çok haksız uygulamaları karşısında, finansal tüketicilerimiz savunmasız durumdadır.

Dünya Tüketici Hakları Günü ve haftası nedeniyle, yapılacak düzenlemelerde dar gelirli olan ve nüfusumuzun önemli bölümünü oluşturan finansal tüketiciler için, sonucu icra dairesine düşmeyecek düzenlemeler yapılması önerimizdir.

Bankalar karşısında savunmasız kalan tüketicimiz için TUKONFED Bankacılık komisyonu olarak, teknik ve hukuki desteğe gönüllü desteğimiz sürecektir.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

Hüseyin Ölmez

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*