Türk Şeker’den Şekere Büyük Oranda Zam

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı.

Son bir yılda şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye yükseldi.

Özellikle Nisan ayından Mayıs ayına yansıtılan 2 kat fiyat artışlarını aşağı çekebilmek için geçen ay 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatından vergi alınmaması kararı alınmıştı.

Türk Şeker ucuz diye paketleri toplayıp kendi markalarında piyasaya sürenler vardı

Ancak Türk Şeker, vatandaşın ucuz şekere ulaşımı için piyasaya uygun fiyattan ürün tedarikine başladı.

Normal şeker fiyatlarının yarı fiyatına ürün veren Türk Şeker’in market raflarında  kilosu 8 lirayken diğer markaların fiyatları 20-22 lira civarındaydı.

Hal böyle olunca bir çok firma ve market, Türk Şeker ürünlerini raflardan toplayıp paketleri yırtıp yeni kendi paketleriyle piyasaya sürmeye başladı.

Zam kararı

Türk Şeker bunu engellemek için yeni bir karar aldı…

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine de yüzde 37 zam kararı aldı.

İşte yeni zamlı fiyatlar:

Kristal şekerin fabrika satış fiyatı 27 Haziran itibariyle (50 kilogram) şeker, Tarım Kredi marketlere 390 TL’den 650 TL’ye, diğerleri için 550 TL’den 750 TL’ye çıktı.

Öte yandan fiyatı piyasadaki ürünlerin oldukça altında olmasına rağmen market raflarında bir türlü bulunamayan Türkşeker ürünleriyle ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

Toptancılar vatandaştan önce alıyor

Ensonhaber’in ulaştığı bilgilere göre piyasaya toptan şeker satan spotçular ve toplayıcılar, market raflarına konan şekerlerin tamamını vatandaştan önce satın alıyor ve torbaları yırtıp yeni paketleme ile satışa çıkarıyorlar.

Özellikle 1-2-5 kg’lık paketlenmiş̧ şekerlerin piyasadan toplanıp Türkşeker logolu 50 kg’lık çuvallara konularak %100’e yakın fahiş fiyatlarla piyasaya sürüldüğü tespit edildi.

Toptan satışlarda ortaya çıkan bu fark ise doğrudan vatandaşın sofrasına yansıtıldı. Büyük spekülasyon bir müddettir raflarda Türkşeker ürünü bulamayan vatandaşların şikayetleri üzerine ortaya çıktı. Türkşeker bu spekülasyonun önüne geçmek için kotayla satış şartı getirdi ancak bunun da farklı kişiler kullanılarak aşıldığı belirlendi.

Piyasa fiyatı 11 lira iken internet satış fiyatı 24 liraya kadar çıkıyor

Piyasadan toplanan ve fiyatı sadece 11 lira olan ürünün, internet satış sitelerinde 20 ila 24 lira arasında satıldığı tespit edildi.

Türkşeker’in yeni fiyat güncellemesi ile vatandaşın ürüne ulaşmasının önündeki engel kaldırılarak piyasa şartlarına göre %25 daha ucuza alacağı öne sürülüyor. Piyasada 20-24 TL/kg (Marka ve markete değişiyor) arasında oluşan fiyata rağmen Türkşekerin piyasaya 15-17 TL/kg fiyatla şeker arzını yapacağı ifade ediliyor.

Bu şekilde şekilde şeker kullanarak üretim yapan imalatçıların da piyasa fiyatının neredeyse yüzde 40 altında şeker alacağı ve şekerli ürün fiyatlarındaki artışın önleneceği düşünülüyor.

Türk Şeker den şekere büyük oranda zam #1

Fiyat düzenlemesi bir mecburiyet

Bir diğer yandan Pancar Şekeri Üreticiler Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında fabrika çıkış̧ fiyatlarında yapılan söz konusu fiyat düzenlemesinin, zaten piyasa fiyatlarının dengede olduğu market raf fiyatlarına yansımasının beklendiği ifade edildi.

Pancar üreticileri yapılan bu fiyat düzenlemesinin hem ticari bir zaruret hem de önümüzdeki yıl ve yıllarda şeker sanayinin istikrarlı bir şekilde şeker üretimine devam edebilmesi açısından mecburiyet olduğunu duyurdu.

“Sektördeki tüm fabrikaların hammadde üretim ve tedarik planını olumsuz etkileme riski taşımakta”

Açıklama şu ifadeler kullanıldı:

“Sürdürülemez olan maliyet altı satış sadece Türkşeker’in değil sektördeki tüm şeker fabrikalarının hammadde üretim ve tedarik planını olumsuz etkileme riski taşımakta idi. Şöyle ki, uzun süredir baskılanan şeker fiyatının baskılanmaya devam edilmesi, orta vadede pancar fiyatının da baskılanması gibi bir sonuç doğurabilecek, bu durum da şeker pancarı üreticisinin alternatif ürünlere yönelmesi gibi sektörün tümden durması ile sonuçlanabilecek bir süreci tetikleyebilecekti.

O nedenle pancar şekeri üreticileri olarak Türkşeker’in fiyat düzenlemesini sadece ticari zaruret sonucu alınmış karar olarak değil tarımsal üretim dâhil sektördeki sürdürülebilirliği temin için alınmış bir önlem olarak değerlendiriyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.”

Türkşeker fiyatlarıyla piyasadakiler arasında yüzde yüze yakın fark

Son olarak Türkşeker en son 30.03.2022 tarihinde artan maliyetleri dikkate alarak şeker fiyatlarında güncelleme yapmış̧, piyasada Türkşeker markalı 5 kg’lık şeker 55 TL’ye, 50 kg’lık çuval şeker de 550 TL piyasaya arz edilmeye başlanmıştı.

Buna rağmen piyasada fiyat artışları devam etmiş̧ ve Türkşeker fiyatları ile piyasa fiyatları arasında %100’e yakın fark oluşmuştu.

Türk Şeker den şekere büyük oranda zam #2

KAYNAK: https://m.ensonhaber.com/ekonomi/turk-sekerden-sekere-buyuk-oranda-zam

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*