Uzmanlar ve sektör temsilcileri otel fiyatlarındaki fahiş artışını değerlendirdi: Cumhuriyet tarihinin en pahalı dönemi

Uzmanlar ve sektör temsilcileri otel fiyatlarındaki fahiş artışını değerlendirdi: Cumhuriyet tarihinin en pahalı dönemi

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yerli turistlere uygulanan yüksek fiyatların insan haklarına ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, turizm tesislerinde uygulanan yüksek fiyatların özellikle yerli turistler için büyük bir sorun haline geldiğini belirtti.

Ağaoğlu, 2 kişilik ve tek kişilik odalara 30 bin lira isteyen standart oda hizmeti sunulan işletmeler var. Üstelik bu fahiş fiyatlar kendi ülkesinin tüketicisine uygulanıyor. Ancak yabancı turistlere daha düşük fiyatlar veriliyor. Bu durum insan haklarına ve anayasanın eşitlik anlayışına aykırı

Ağaoğlu, turistik tesis olarak belge almış olanların Turizm Bakanlığına, belgesi olmayanların ise Ticaret Bakanlığına şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, döviz fiyatlarında bir değişiklik olmamasına rağmen tatil sezonunun başlamasıyla birlikte otel fiyatlarının hızla yükseldiğini belirterek, bu durumun OVP’ye de uygun olmadığını ve genel enflasyon oranını artırdığını kaydetti.

Ağaoğlu, vatandaşların bu tür fahiş fiyatlarla karşılaştıklarında Ticaret Bakanlığı bünyesindeki haksız fiyatlandırma kuruluna alo 175 tüketici haklarına şikayette bulunmalarını tavsiye etti.

https://x.com/tukonfed/status/1801540518502920656

Kaynak: https://x.com/tukonfed/status/1801540518502920656

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*