Her Aracı Çekemezsiniz

Her Aracı Çekemezsiniz

Araçların çekilmesi araç sahiplerinin kâbusu haline gelmiş durumda.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile park yasağının bulunduğu bölgelere park eden araçlar artık belli şartları taşımıyorsa çekilemeyecek.

Araçlar belli şartları yoksa çekilemeyecek olsa da dinleyen kim. Sürekli araçlar otoparklara çekilmekte. Bunun elbette görünmeyen nedenleri olabilir ama görünürde otoparkların ve çekicilerin para kazanması olduğu ilk akla gelen durum.

Araçların sürekli çekildiği yerde oturanlar bundan şikayetçi. Hatta işi şikayet boyutundan öteye götürerek araçların çekildiği otoparkın kapatılmasına kadar ilerlettiler. Ataköy de yaşayanlar Yediemin Otoparkının kapatılması için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya 15 günde 4 bin imza toplandı. Bu oldukça büyük ve önemsenmesi gereken bir sayı. Burada yaşayan halkı çileden çıkartanlar kim ya da kimlerdir?

Halk niye çileden çıkmış ve tepkisini imzalarıyla gösterme noktasına nasıl gelmiştir? Sebebi ise araçlarının bir hafta arayla defalarca çekilmesi. Çekme işleminin hatta gece yapılması.

İnsanları çileden çıkartan bu uygulama rant için yapıldığı izlenimi oluşuyor. Gece araç çekildiğine ve o saatte mesai olmadığına göre araba avcılığına çıkmış bir yapı mı var? insan sormadan edemiyor. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Genelge ile park yasağına uymayan sürücülere, trafik düzeni ve güvenliğini etkilemediği durumlarda yalnızca para cezası verilmesi ve araçlarının otoparklara çekilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarı son derece yerinde. Çünkü sadece park yasağını ihlal etmiş araca hem park cezası yazıp hem oradan kaldırıp götürmek bir kabahate iki ceza uygulamak anlamına geliyor. Park yasağını ihlal eden her araç bulunduğu yerden kaldırılamaz. Kaldırılması için yaya geçidinde, engelli rampasında, kamuya açık binaların giriş çıkışını etkiliyorsa veya trafiği aksatıyorsa kaldırılması gerekir.

Çekilmemesi gereken aracın çekilmesi ile sadece park cezası ile araç sahipleri cezalandırılmıyor, çekici ücreti, otopark ücreti, arabasını aramak için sarf ettiği mesai ve işinden kalma ile de cezalandırılmış oluyor.

Eğer paranız yoksa aracınızı çıkartamıyorsunuz. Otoparklar neredeyse aracınızı rehin alıyorlar. Bir nevi mülkiyete el koyma durumu söz konusu.

Peki zorunlu olmamasına rağmen otoparka çekilme işleminde devletin bir kazancı var mı? Hayır. Ne çekiciye ödenen bedel, ne de otoparka ödenen bedel devlete ödenen bir ücret değildir. Bir vakfa ait iktisadi işletme yani bir tacire ödenen paradır. Kaldı ki devletin kazancı bile olsa, kamu otoritesi vatandaşını zor durumda bırakacak uygulamalar izin vermez, vermemeli.

Anlaşılıyor ki bu otoparka çekme işlemlerinin keyfiliklerine son vermenin zamanı çoktan gelmiştir.

0 Paylaşımlar

1 geri izleme / bildirim

  1. Her Aracı Çekemezsiniz - TÜKONFED

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*